| ஐIForgotMyNameஐ a întrebat:

Am o intrebare foarte serioasa, nu vreau caterinca, daca voiam, puneam categoria trivia/amuzante... Daca nu stiti nu raspundeti.
Deci : Ma enerveaza toata lumea, incep sa'i urasc si am ganduri sadice, ma ingrijorez din orice si imi este mai greu sa ma hotarasc acum decat imi era inainte. Sunt foarte paranoica, cred ca toata lumea imi vrea raul si ma vorbeste pe la spate. De la un timp sunt foarte suparata, m-am saturat de toti retardatii de pe lume asta... Nu vreau sa merg la psiholog in nici un caz, si nici parintilor nu vreau sa le spun (or sa ma creada vreo ciudata)... Deci care e problema mea? Nu aud voci in capul meu ( nu cred ca sunt schizofrenica).
Multumesc anticipat, funda + vot happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu esti schizofrenica, doar extrem de rasfatata si egoista. O sa-ti treaca in timp, cand te vei lovi cu capul de pragul de sus si vei vedea ca nu esti tu centrul universului

| NesquikDuoSpecial a răspuns (pentru Brigaela):

Esti rea! Pune-te in pielea ei! Chiar caută o rezolvare pentru problema ei si n-ai de ce sa critici!

| Oana92 a răspuns (pentru Brigaela):

Nu e deloc rasfatata, cel putin nu asta reiese din problema ei. E traumatizata, speriata de ceva, depresiva. Starea ei de nervozitate poate avea si o cauza interna, hormonala.

| Brigaela a răspuns (pentru NesquikDuoSpecial):

Nu sunt rea, tocmai i-am spus ca nu are nimic grav si ca poate remedi totul prin putina vointa si disciplina. Rai sunt cei care i-au spus ca e traumatizata, bolnava, depresiva, ca are probleme hormonale si, in general, ca ar trebui sa apeleze la un psihiatru, desi eu sunt convinsa ca nu are nevoie. Multa lume i-a dat aici diagnostice psihiatrice, cu cuvinte mari (depresie, nevroza), chestii care necesita ani de tratamente psihiatrice, internari, etc. Nu e cazul si eu chiar cred ca fata asta isi poate reveni singura daca vrea si daca, imaginar, isi da singura doua palme si is spune: baga-ti mintile in cap, poti avea o viata frumoasa daca vrei. Tocmai, ma pun in pielea ei si as fi ingrozita daca cineva mi-ar da diagnostice atat de severe (stii ca depresia este o psihoza si ca nu se vindeca definitiv niciodata, depresivul avand repetate recaderi si necesitate de tratament psihiatric). Chiar crezi ca e cazul sa o diagnosticam cu asa ceva pe net?

| Oana92 a răspuns:

Nu esti schizofrenica si nici rasfatata. Esti depresiv/a, speriata de ceva si probabil aflata la pubertate/adolescenta. Eu iti recomand totusi sa consulti un psiholog te-ar ajuta foarte mult!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| MrAnderson a răspuns:

Salut,

Nu e cazul de vreo afectiune psihica, inca.
Dar e bine daca ai consulta un psiholog. Nu te face nebuna, ci doar o persoana cu multe pe suflet.

| DraudeS a răspuns:

Buna ziua!

Schizofrenia nu inseamna neaparat sa auzi voci.
Trecand peste asta legat de cazul tau, poate fi ceva pe fond psihic sau poate fi doar starea ta.
Nu trebuie sa consulti un psiholog ci un psihiatru. El este in masura pentru diagnosticare si tratament medicamentos.
Ce varsta ai?

Sanatate!

| NesquikDuoSpecial a răspuns:

Vine primăvara, deci îmbracă-te colorat, ia-ți parfumuri cu fructe, iesi in parc, ia aer curat, fa o baie relaxanta, nu te solicita cu nimic, doar..respira! Știu ca o sa zici ca spun copilarii si chestiile aste sunt o porcarie, dar ai încredere! Ia o pauza, numai pentru sufletului tau. Fa tot ce îți place, dacă e poți sa-ți faci o compresa rece s-o pui pe frunte(ajuta la detensionare, ca sa gandesti mai limpede!
Culorile vii, aromele fresh, vesele, orice tine de bunadispozitie te poate ajuta.
DAR NU TE ÎNCHIDE IN TINE! NU GÂNDI NEGRU! Fii sociabila, lamureste cu toți ceea ce te deranjează! Știu cum e, dar. NU-ȚI UITA NUMELE(numele tau de utilizator), NU TE UITA PE TINE SI ÎNCEARCĂ SA TE BUCURI DE VIAȚA! E poate o mică depresie, dacă nu cedează mergi la psiholog, e binele tau! Tzuchi!

| GGGumball a răspuns:

Nu esti singura care are astfel de perceptii... Asta-i lumea! Totu`i asa de crud. Nimeni nu te mai intelege in ziua de azi. Treci peste;-j.