| ralukutza96u a întrebat:

Am o intrebare:surorii mele i-au aparut niste bubitze rosii, nu foarte mari care o mananca. Ea a facut varicela iar intepaturi de tantari nu pot fi. Ce ar trebui sa ii dam(tratament etc)sau/si din ce cauza au aparut? fundita si votkiss

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Duceti-o la medicul de familie daca nu la un dermatolog. Aplicand pe eruptie tot felul de leacuri babesti, nu veti face decat sa induceti in eroare medicul, pentru ca tot acolo veti ajunge.

| miha90z a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa o duci la doctor! poate fi ceva serios, sau nu.asa ca, decat sa iti asumi un risc inutil, mai bine fugi la doctor

| DeDexD a răspuns:

Alifie pentru bubite (cu galbenele) sau tinctura mentolata. Cred ca are vreo alergie ceva...

| MrsPink a răspuns:

Uni patesc asa de la alimentati o alergia sau poate a fc pojar...dar cel mai sigur este sa o duci la doctor deoarece noi de pe TPU nu ne puteam da seama ce are pentru ca nu am vz si nu suntem doctoriwinking

| SloOpY a răspuns:

Pai...a facut alergie la ceva
fratele meu a folosit betaderm
BAFTA
funda?:*:*

| igrec005 a răspuns:

Poate sa fie alergie sau intoxicatie. Poate a mancat ceva expirat sau ceva care nu prea i-a priit. Am patit si eu asa acum 4-5 ani. Sugestia mea e sa te duci cat mai repede la un spital cu ea sau la medicul de familie.winking

| VacutzaRoscata a răspuns:

Poate are o alergie, cel mai bine este sa fie consultata de un medic

| DasModell a răspuns:

Ar putea fi o alergie,dar depinde foarte mult de persoana, noi nu putem stii mai bine decat doctorul vostru de familie de boli sau astfel de probleme a mai avut surioara ta. sfatul meu este sa consultati medicul de familie, care va stii exact ce are si ce tratament trebuie sa ia in cazul in care este necesar.cat despre varicela,boala poate reveni, dar au fost cazuri extrem de rare si din cate stiu eu nu au fost intalnite la copii, deci sfatul meu e sa mergeti la medic anywayhappysper ca ti-am fost de foloshappy