| Chanel1 a întrebat:

Hei TPU, am o nelamurire si ma sperie asta. Eu mi-am schimbat stilul alimentar ca sa slabesc. Nu mananc prostii, mananc sanatos, putin si des, fac sport. Eu slabesc greu si trebuie sa am grija ce mananc.
Am avut mai devreme o criza alimentara cum ii zic eu. Am simtit nevoia de dulce si mancare mai grasa si m-a frustrat si stresat si ma simt anxioasa rau. Am mancat, da n-am mancat sa zici ca bag o zi intreaga si mi s-a facut rau. Eu nu inteleg de ce am avut chestia asta cu mancarea. Asa, m-a luat si pana n-am mancat nu m-am calmat. Imi puteti explica de ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

E ok si normal sa te mai apuce cate o pofta de ceva nesanatos, mananca linistita cat timp te tii in rest de regim. Daca te frusttreaza asa rau ca ai "trisat", fa-i sport mai mult in ziua respectiva sau intensitate mai mare decat de obicei

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă te abții de la mâncare în mod voluntar, are loc efectul bumerang, ceea ce ai pățit tu.
Dacă utilizezi mâncarea ca să te calmezi nu vei reuși să slăbești.
Corpul și creierul sunt un tot unitar.
Mai este ceea ce se numește EUL, conștiința, mai exact știința personală a existenței tale în lume, mai exact în mediul ambianța familială, că trăiești aici, iar nu pe planeta Nibiru.
Acest EU este un soft, un program din creier.
Acest soft are acces la toate informațiile inclusiv informațiile despre tine.
Astfel ești nervoasă, stresată dar și ȘTII în același timp că ești nervoasă.
Atunci cauți sursa enervării.
Corpul tău și creierul a interpretat reținerea ta de la anumite alimente ca un pericol vital, ceea ce nu era cazul.
Iar dta, fără să analizezi cu EUL, oare de ce sunt așa nervoasă, ai găsit soluția rapidă.
Dar ai mâncat prea mult.
Dar poate motivul nervozității tale era altul.
Acest mod de a calma nervii cu mâncare aduce la unii obezitate.
La alții o dereglare numită bulimie.
Întâi se rețin de la mâncare de frică să nu se îngrașe, apoi mănâncă până vomită.
Soluția? Analiză cu EUL, găsirea sursei de enervare și nu utilizarea alimentului ca pilulă de calmare.
Poate deveni asta o boală? Da, poate evolua într-o boală foarte gravă.
În mesaj privat pot să relatez cazul unei rude, ce a pățit, dacă mă conving întâi că înțelegi ce îți spun, și nu exagerezi, și nu te apucă foamea, după ce citești cele de mai sus.

Răspuns utilizator avertizat
| Zuzumilk26 a răspuns:

Corpul nu este obișnuit fără Dulce si mâncare grasă.