| RaissaM a întrebat:

Hei TPU, am o problema care ma cam ingrijoreaza.
Acum 2 zile, m-am ridicat seara sa ma duc la baie si m-a luat o durere groaznica de ovare. Care in ziua respectiva nu o aveam deloc.
Durerea a continuat pana acum, sunt momente cand ma doare de abia pot sa merg si momente cand abia mai simt durerea aceea..momente cand tuseam si simteam ca iese ceva din mine, cand alergam la fel.
O tipa mi-a spus ca as putea fi racita la ovare si mi-a recomandat sa iau Nospa, insa nu am la indemana acum nici o pastila.
Mentionez ca nu am mai avut contact sexual de 2 saptamani.
Ce as putea sa fac ca sa-mi treaca? Si din ce cauza ar putea fi aceasta durere?
Fundita.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Durerile reclamate pot avea si alta natura decat cea ginecologica. Ar fi indicat sa fii consultata de medicul de familie si in functie de diagnosticul stabilit sa-ti dea trimitere la o clinica de specialitate. Poti merge la cabinetul ginecologic cu conditia sa fii insotita de o persoana mai matura deoarece medicul ginecolog va "incalca" cu buna stiinta legea existenta pentru a-ti asigura asistenta medicala necesara.Sunt constienti ca nicio minora nu ar accepta consultatia cu parintii de fata.Te sfatuiesc sa mergi cat mai urgent sa fii consultata. Multa sanatate.

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu te juca cu asa ceva, nu lua după ureche niste medicamente ca asa a zis tipa aia, aia e medic? Sigur ca nu, tu mergi la medic, si in urma unor analize de laborator vei afla ce ai, un diagnostic oficial pus de specialisti, nu de tipa aia care habar nu are pe ce lume trăieste, luni la prima oră mergi la medicul tau de familie si cere i trimitere la ginecologie, si acolo vezi ce ai, daca vrei, daca nu ia nospa cum zice aia, maschezi de moment o durere care are o cauza clară, si cind nici nospa nu i si va face efectul ce ie i? Pe mama. Ce varsta ai?

| Alcyon a răspuns:

Mergi urgent la medic.

| Lawliet14 a răspuns:

Trebuie sa mergi la medic, sa nu fie cumva ceva grav. Poate fi o usoara raceala dar depinde, tu nu ai cum sa pui diagnostic.