| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema care unora dintre voi li s-ar parea stupida. De mica sunt obisnuita sa mananc mult fastfood, multe dulciuri, o multime de zahar adica. Si de o perioada incerc sa ma schimb, sa mananc mai sanatos, dar parca nu reusesc. Nu sunt deloc grasa, am greutatea perfect normala, sanatoasa sunt, dar parca nu ma mai simt asa bine. Si totusi nu pot sa renunt la chipsuri, la sucuri si la tot ce tine de Mc si de Kfc. Ce ma sfatuiti sa fac? Mi-ati fi de mare ajutor.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sa le raresti asta e cel mai bun sfat, apropo fast food ul nu provoaca cancer =mit, fast food nu e tocmai nesanatos ce e nesanatos sunt cartofi prajiti si alte tampeni ce baga ei acolo gen ketkup, organismul se adapteaza cu timpul te vei ingrasa pentru ca zaharul mentine starea de foame permanenta si grasimile, manca mai multa carne si vei vedea ca trec poftele astea isi garantez eu

| Violleta2022 a răspuns:

Spune-le parintilor sa nu-ti mai cumpere MC si KFC, sa nu mai cumpere sucuri si dulciuri si sa te ajute sa manaci sanatos!

| untu a răspuns:

Daca nu te simti asa de bine! Trebuie sa-ti faci analizele si vedeti ce aveti?

| untu a răspuns:

Daca nu te simti asa de bine! Trebuie sa-ti faci analizele si vedeti ce aveti? Posibil ca aveti colesterolul rau sau trigliceridele crescute!

| Meli2314 a răspuns (pentru untu):

Am 15 ani...

| untu a răspuns (pentru Meli2314):

Va trebui sa mananci multe legume si fructe si carne de pasare (piept pentru snitel sau pentru fript la gratar)! Sa mananci numai mancare sanatoasa gatita de acasa, sa nu mai mergi la fast-food ca nu mai sunt bune si sunt cancerigene!

| RAY a răspuns (pentru untu):

Cancerigene? cancerul este prezent la toate mamiferele si a fost prezent mereu in istoria umana cauza lui find una inca necunoscuta, numai baga frica in alti ca carnea nu causeaza cancer nici fast food ul

| untu a răspuns (pentru RAY):

Ba da! E de la cuptorul cu microunde si mananci mancarea iradiata!

| RAY a răspuns (pentru untu):

Ce fast food face mancarea la microunde?

| untu a răspuns (pentru RAY):

Hotdog,sandvici cu burger, cartofi prajiti, etc... la fel si la McDonalds, KFC, mancarea nu este extreme de sanatoasa!

| RAY a răspuns (pentru untu):

Eu n-am vazut niciodata asa ceva, poti dovedi ceea ce afirmi?

| untu a răspuns (pentru RAY):

Nutritie.bio/anti-fast-food/hamburger-ingrediente-mcdonalds/

| RAY a răspuns (pentru untu):

Unde scrie ceva de microunde?

| Valentinaldoilea a răspuns:

Doar treptat poti sa-ti schimbi alimentatia, din moment ce organismul tau s-a obisnuit cu ele. Obinnuit, dar nu in bine din moment ce spui ca nu te simti tocmai ok.

| BB4Eva a răspuns:

Incearca sa mananci cateva fructe si legume si sa bei apa in fiecare zi. Nimeni nu zice ca un rasfat nu e binevenit. Nu poti elimina asta, dar incearca sa mananci moderat, de cel mult 4-5 ori pe luna. O sa te simti mult mai bine si nici nu o sa-ti lipseasca tipul asta de mancare, doar obisnuieste-ti corpul cu mai putin.

| Aaaaa1111bbbb2222 a răspuns:

Eu ma consider norocoasa ca am crescut intr-un oras fara Mc si Kfc. Pentru inceput ai putea sa incepi sa le prepari singura acasa(ex:sa prajesti bucatele de pui invelite in cereale de porumb sau pesmet). Cand te-ai obisnuit cu mancarea facuta de tine, care seamana a Mc si totusi este mai sanatoasa poti sa modifici reteta. De exemplu in loc de cartofii pai, sunt un fel de cartofi la cuptor, "cartofi pai la cuptor", care sunt deliciosi si mai sanatosi decat cei prajiti in ulei.

Cu pasi mici vei reusi, dar dintr-o data de la Mc sa ajungi la salate este un salt foarte mare.
Pentru dulciuri poti incerca exact acelasi lucru: la se faci acasa. Poate nu vor fi exact ca (,) cele de la magazin, dar exista unele retete delicioase.

Scuza-mi eventualele greseli gramaticale dar sunt putin grabita.

Si Bafta la mancat sanatos!