| ĂăăAlexandra a întrebat:

Am o problema dar va rog frumos sa nu lasati comentarii urate pentru a ma descuraja. Deci problema este ca noaptea cand e sa ma culc, mi-e frica de intuneric si aud zgomote ciudate prin casa, fug si aprind becul repede si nu mai dorm. De 3 zile nu pot sa dorm decat pe la 5-6 dimineata cand se face zi. Stiu ca e numai in mintea mea, dar nu pot depasi frica! Ajutati-ma va rog...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand combini: noapte+intuneric+toata lumea doarme doar eu nu+sunete ciudate, e clar ca te ia paranoia.
Iti recomand o lampa de veghe, face destula lumina cat sa poti adormi dar se si vede in camera in caz ca vine Bau sa te pape.

| AskAlex a răspuns:

Incearca sa stingi becul si sa stai in picioare in mijlocul camerei. Cand auzi un sunet te duci si vezi daca e ceva acolo ca sa te convingi ca nu e nimic. Nu-ti fie frica nu se poate intampla nimic.

| wyla a răspuns:

Stiu! dar nu trebuie sa-ti fie teama sunt doar zgomotele naturii! si mie mi sa intimpat uite povestea! Era noapte am auzit un zgomot am inceput sa pling dar era doar provotul care batea in geam! Deci nu trebuie sa te temi! Mult noroc!

| K1ndeR10 a răspuns:

Stiu cum e si nu ai de ce sa iti fie frica.Iti dau un exemplu: inainte imi era frica sa ma duc in pivnita pentru ca tot auzeam zgomote ciudate si mergand mi-am dat seama ca nu am de ce sa ma tem iar frica a disparut.

| crackk a răspuns:

Sa stii ca la fel mi se intampla si mie, imi imaginez tot felul de prostii si exact la putin timp aud si eu tot felul de zgomote. Zic asta pentru ca sunt intr-un restaurant mare din Londra si e ceva normal cred sa iti imaginezi tot felul de prostii cand mergi si sunt luminile inchise in sali si doar pe scari aprinse... si fiind tot felul de aparate aparsi zgomotele. Nu stiu ce sa zic, nici cu verificatul nu cred ca e o solutie prea buna (decat in spatii mici). Te sfatuiesc sa incerci sa mergi normal, nu da importanta, o sa vezi ca nu te mananca nimeni pana la urma.

| OneDirectionForever1D a răspuns:

Asa mi se intampla si mie.Cred ca totul e in imaginatia ta.Incearca sa te gandesti la ceva care te relaxeaza sau aprinde lumina si citeste ceva, fa ceva pana iti vine somnul. Ochii ti se vor inchide si la cat de somn iti va fi vei uita de frica.Cel putin asa am mai facut eu.Bafta!

| xBlackRoseX a răspuns:

Am trecut si eu prin asa ceva....de atunci dorm cu usa camerei inchisa si cu televizorul aprins....incearca sa stai doar cu ochii inchisi si sa te gandesti la cu totul altceva:fredoneaza o melodie, recita o poezie (in gand)
Si incearca sa eviti sa te uiti la ceva ce te sperie gen un film horror pentru ca tu o sa ai mereu in cap asta si nu o sa poti trece de temerea ta

| bosinouldecicatsidepisat a răspuns:

Vezi sanu vina baubau