| anonim_4396 a întrebat:

Hei TPU,am o problema mai delicata. In timpul verii,cand stau afara sau merg undeva transpir fara sa fac nici un efort,am noroc ca nu miroase,dar acasa nu am nici o treaba cand stau la calculator sau fac diferite lucruri! Transpir foarte foarte tare si nu pot sa mai port nici un tricou de culoare deschisa ca imediat se cunoaste si e rusinos! Nu stiu cu ce sa ma mai dau,deodorantele si antiperspirantele sunt fara rezultat, am incercat cu ele si nu a mers! Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Diavolcata a răspuns:

Caldura mare, monser! Asta ca sa ii citam pe clasici... Organismul tau incearca in fel si chip sa faca fata temperaturilor care o iau razna in termometre. Cu toate acestea, oricat de mult ne-am dori sa nu avem probleme de acest tip, transpiratia pare a fi o constanta a zilelor de vara, tot mai lungi si mai insorite.In primul rand, adopti schimbari ale stilului de viata, apoi cauti remedii eficiente. Dusul zilnic este absolut necesar pentru indepartarea bacteriilor de pe piele, in special din zona genitala si a axilelor, unde bacteriile sunt prevalente. Spala-ti axilele cu ajutorul unui burete de baie sau a unei bucati de panza moi, inmuiate in sapun - vor da rezultate mult mai bune in ceea ce priveste "anihilarea" bacteriilor decat mainile tale bine sapunite.Este vara, astfel incat hainele din bumbac subtire sunt la mare cautare. Cauta articole vestimentare lejere, care permit pielii si corpului sa respire mai bine decat daca ar fi incorsetate in haine stramte. Dieta echilibrata.

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vara este foarte cald, asa ca corpul tau are nevoie de lichide. in felul asta el se apara. Ar trebui sa bei mai multe lichide.

Alta idee ar fi sa discuti cu mama ta si sa mergeti impreuna la un medic sa iti explice ce este cu tine.

| thewomaninwhite a răspuns:

Si o colega de-a mea este exact la fel dar a incercat o multime de deodorante si nici pana acum n-a gasit vreun remediu poate este o dereglare hormonala

| AverageIAlex a răspuns:

Suferi de hiperhidroza. Nu esti prima si nici ultima.

| Mable009 a răspuns:

Poate ai un fel de alergie
Sau poate ai calduri
habar n-am

| sherkhan a răspuns:

Bine ca nu miroase... in rest este normal sa transpiri. toata lumea transpira, nu este ceva ciudat, stai chill

| Atheea a răspuns:

Incearca sa consumi cat mai multe lichide si sa ai o dieta alimentara corecta ( vedetariana) as recomanda eu, macar o perioada. Si in alcelasi timp iti recomand un medic specialist, nimic nu e fara de solutiewinking Succes!

| GaNjaGUN a răspuns:

DA este bine ca transpiri.Dar iti spun sa mergi la un consult medical