| Viitorulapropiat a întrebat:

Hei tpu...am si eu doua intrebari.De cand am luat vacanta,am inceput sa stau cam toata ziua pe laptop,stiu ca nu e bine, dar nu prea am ce sa fac.Laptop-ul il tin in brate,si am observat ca am inceput sa simt un disconfort in zona penisului,este de a laptop? adica poate dauna laptop-ul tinut in brate intr-un fel? dar statul prea mult la calculator, ce efecte negative are? gen asupra psihicului.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceea ce e sigur (confirmat prin studii) e ca doar temperatura laptopului poate sa afecteze fertilitatea (unui barbat) fiindca testiculele trebuie sa fie la o temperatura cu cateva grade mai mica decat cea a corpului (de aceea sunt in afara corpului) iar ceea ce face laptopul este sa le incalzeasca si calitatea spermei e mai slaba. In privinta semnalului wi-fi sau a semnalelor de diverite frecvente emise de dispozitive (nu doar de laptop, ci de orice) nu este niciun stiudiu confirmat. Nu stiu sigur de ce ti s-a intamplat ce ti s-a intamplat, poate doar fiindca greutatea care actiona continuu sa fi facut ceva. Efectele negative pentru statul la calculator ar fi problemele de spate (daca nu ai un scaun bun, ergonomic) care, in timp, vor cauza durere, cat si dureri de ochi (nu permanent) daca stai prea mult timp la calculator.

| Catalin77945 a răspuns:

Omule,laptopul tine-til pe birou, pe masa daca il tii in zona penisului e posibil cam pana pe la 20 de ani sa ti se reduca cu mult fertilitatea.SI asupra psihicului nu va avea efecte negativa, fata de cat va afecta vederea(chiar daca nu iti dai seama...in timp se deterioreaza grav)

| Adry05 a răspuns (pentru Catalin77945):

Asta cu ochii tine si de individ...
Maica-mea a lucrat la calculator toata viata (asta implica jobul ei) vreo 8 chiar 9, 10 ore pe zi si abia pe la 43-44 si-a pus ochelari de vedere.