| mihaela142 a întrebat:

Daca am avut operatie de chist ovarian pot intretine relatii sexuale? Daca da la cat timp? multumesc :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, dupa cam 3 luni de la operatie. Inainte insa de asta, mergi la medicul care te-a operat si discuta cu el aceasta problema.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Dar doctorul care te a operat, nu ti a spus la cit timp? El era cel m ai avizat intrucît stie ce a operat, ai încredere in sfaturi date pe TPU?

| Roxanna112345 a răspuns:

Poti, dar cam dupa 3 luni. Daca a fost doar un chist, fara complicatii la operatie sau altele, dupa 3 luni eu zic ca linistita poti dar ca sa fii mai sigura ar fi mai bine sa intrebi un specialist caci el este cel mai in masura sa hotarasca lucrul acesta. Si trebuie avut grija caci dupa o operatie, evident ca si muschii sunt taiati. Spre deosebire de piele, muschii se vindeca si se sudeaza mult mai greu, in aproximativ 1 an, deci trebuie sa fii prudenta, sa nu faci excese sau sa te obosesti prea tare, facand efor din burta, picioare..etc.Chiar si in timpul actului sexual eu zic ca e bine s-o iei usurel pentru ca lucrurile sunt mai delicate decat par! Succes si toate cele bune! :*