| LandreeaJ a întrebat:

Am si eu o problema... acum cateva zile am mers la plaja si din cauza caniculei am ramas cu arsuri solare pe spate, pe picioare pe maini si pe piept. Am luat de la farmacie o solutie buna care mi a calmat toate durerile, dar pe spate, mai exact in zona mijlocului am ramas cu multe bubite rosii care arata ca niste cosuri si vin la pachet cu mancarime cu tot. Cum trebuie sa procedez ca sa scap de ele? Ce tratament imi recomandati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| iulian1302 a răspuns:

Buna. Acele bubite rosii sunt oarecum normal sa apara din cauza arsurii solare doar ca nu apar la toata lumea. Nu stiu daca acele bubite sunt rezultatul arsurilor solare sau pot fi "rezultatul" unei alergii( chiar la solutia pentru arsuri solare).Cel putin nu stiu cauza aparitiei lor pana ce nu le vad. Totusi parerea mea este ca sunt rezultatul arsurilor solare. Pentru a scapa de acele mancarimi si totodata de bubite iti recomand sa iti cumperi de la farmacie o solutie mentolata( tinctura mentolata) si sa o aplici de 3-4 ori pe zi pe acele bubite( ai grija dupa ce te faci cu acea tinctura mentolata sa nu te stergi; trebuie sa lasi zona respectiva descoperita aproximativ 5 minute pentru a se usca). Dupa cateva zile in care te vei face cu aceasta tinctura vei vedea ca acele bubite vor incepe sa se usuce si sa dispara. In cazul in care acest lucru nu se va intampla iti recomand sa mergi la un consult de specialitate dermatologic. Sper sa scapi de ele, cu aceasta tinctura, cat mai repede.