| lorelai cristinush a întrebat:

Promit fundita daca ma ajutati. Uitati care e problema...eu sunt o persoana cu o acnee acuta. Cosurile au inceput sa imi para de cand aveam 9 ani iar acum am 16 ani si sunt la pamant si cu psihicul si cu fizicul. Fata mea e plina, dar plina de cosuri, sau era. Am folosit mai multe creme de tot felul si au inceput sa imi dispara, dar imi apar altele si se pastreaza un echilibru permanent. Acum spre exemplu am 3 cosuri coapte si restul sunt semne, dar ce semne au ramas (groaznice, sub orice critica). Unele le am de un an si tot nu dispar, tot semne am si pe spate. Nicio sansa! Am incercat cu zinerit, mi s-au uscat DAR SEMNELE PERSISTA. Bun, mai am o problema foarte grava exact pe aceeasi tema. Eu am incepu sa ma rad pe picioare si maini(cu lama) de prin clasa a 5-a. Am observat ca ma irit usor si imi apar sute de bubite rosii dupa-aceea. Asta nu ar fi nimic daca mi-ar disparea, dar nu stiu ce se intampla de se transforma in cosuri. Cu timpul se usuca, dar raman semne foarte urata exact ca niste cosuri grena. E GROAZNIC. Si pe maini la fel... dar ce chestie! Imi apar aproape simetric, pe langa cot. M-am dat si cu creme imediat dupa epilat, dar semnele alea urate ot au ramas DE DOI ANI. Arata exact ca niste cosuri. Daca le-ati vedea ati spune ca mi-au iesit cu o sptamana in urma. STATI UN PIC! Eu fac gimnastica in vacanta in fiecare zi si transpir usor. Asta poate fi o cauza? Sau epilatul? sau doar e o coincidenta si mi se pare? Spre exemplu ieri m-am ras pe sub-brat (ma rad odata la tri zile, cam asa) si azi am vazut ca sunt iritata! Din nou bubite mici, mici rosii, dar la capat cu un sfarc alb. Ce sunt astea? Mentionez ca inainte faceam baie odata la o saptamana, pentru ca nu am timp absolut de nimic in timpul scolii. In vacanta mare fac in fiecare zi, dar tot nu disspare nimic. Ce pot sa fac in continuare? Soarele usuca cosurile sau mai mult le incita? Plaja e prielnica pentru problema mea, sau dimpotriva, e un dusman de temut? Toti cunoscutii mei au pareri impartite, pana si doctorii. Mentionez ca am fost la mare acum 4 ani, in rest merg la munte cu familia. Imi recomandati sa merg sau nu? Va rog ajutati-ma! Am nevoie de voi! O fundita nu inseamna prea mult, dar nu stiu cum altfel sa va rasplatesc! Indurati-va si de mine! ce sa fac sa scap de nenorocirea de pe mine? Care e cauza pentru care am ajuns asa? VA IMPLOR!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
luciana
| luciana a răspuns:

Draga mea, stai blanda si nu dispera. Cu siguranta ai sa reusesti sa scapi de cosuri, dar fii atenta si la ce mananci. Tenul este ceea ce mananci ...Atentie la prajeli si carne grasa sau greu preparata sau la tocaturi. Incearca sa tii un regim usor si ai sa vezi ca si fata se va mai curata, dar urmand in acelasi timp si tratamentul pentru ten : Cumpara Argila ( pudra ) plic de 200-300 grame de la Farmacie si prepar-o asa : pune o lingurita cu varf de argila intr-un vas de portelan sau de sticla si adauga putina apa atat cat sa te ajute sa poti amesteca argila si sa poti obtine o pasta omogena pe care sa o poti intinde pe fata. Stai asa cu masca aceasta cam 1/2 ora, relaxata, intinsa la orizontala dupa care clatesti bine fata cu multa apa si daca e nevoie ( poate se va usca ) o ungi discret cu o crema de galbenele care e si vindicativa. Faci acesta masca de doua ori /zi vreme de cateva zile, apoi o data / zi timp indelungat si ai constati singura efectele ei binefacatoare; Trebuie sa ai rabdare si incredere in efectele benefice, caci argila este ceva natural si stii cat bine face; daca vrei in paralel poti face si tratament cu Roaccutane caci nu strica, dar cel mai bine Este sa mergi Urgent la Dermatolog cu bilet de trimitere de la medicul de familie si dupa analizele de rigoare el va sti cel mai bine ce tratament ti se potriveste; Noi iti venim in ajutor cu sfaturi pe care fiecare le cunoastem, dar numai medicul,- dupa analizelel ce le faci, va sti ce sa iti prescrie si ce iti foloseste ca sa nu mai recidiveze. Iti doresc sa reusesti sa rezolvi acesta problema ce te-a marcat atat; Cu urarea sa ai o binemeritata si frumoasa vacanta, iar familiei tale sanatate si numai bine, Lucien.

14 răspunsuri:
luciana
| luciana a răspuns:

Iti vreau numai binele! Nu te mai rade pe brate si picioare! foloseste benzile epilatoare pe picioare caci pe brate nu cred ca acum ai nevoie. Priveste in jurul tau, pe strada si prin metrou, eu nu cred ca tu esti altfel decat cele de varsta ta, nici parul nu va mai creste repede daca nu e stimulat ( ras ). Foloseste un aparat de ras personal pentru subrat si fa-o doar o data / saptamana va fi bine asa si nu te vei mai irita, Lucien.

| mihaibrasov a răspuns:

Cauza e ca nu te duci la un dermatolog care e un specialist si iti spune exact ce ai si ce poti face. S-ar putea sa fie nevoie de un tratament abraziv, dar are efecte bune.

| nana a răspuns:

Dragä kissyou. In asemenea conditii ar trebui sä consulti un medic specialist.Totusi te pot ajuta cu ceva sfaturi de care ar trebui sä tii cont. Nu apäsa cosurile si nodulii, deoarece acestea sunt semne de inflamatie si pot läsa leziuni. Curätä fata regulat de cate ori poti cu ceai de musetel.Pe cosurile inflamate aplicä lotiune antisepticä sau antibiotice pe care le poti procura de la farmacie. Evitä alimentele präjite si prelucrate, inlocuindu-le cu fructe si legume.Foarte eficientä este tinctura de coacäze negre (pui in linguritä si bei 50 de picäturi de 3 ori pe zi) pe care o poti cumpära de la magazinele tip Plafar.In nici un caz atunci cand apar cosuri in formare nu trebuie sä te expui la soare. Pot sä iti mai recomand si mascä pe care o poti procura si face singurä. Cumperi de la piatä caise ffoarte coapte pe care le zdrobesti cu furculita, dupä care aplici pe fatä ocolind ochii, stai cu ea 30 de minute dupä care limpezesti bine fata cu ceai de musetel un pic cäldut. Evitä stergerea fetei cu prosopul pentru a evita iritarea. Sterge fata cu tampoanele cozmetice. Sper sä i-ti fii fost de ajutor si dacä merit si au dat rezultate sfatul meu astept fundita. Multä sänätate si te pup. nana

| MidnightLady a răspuns:

In primul rand inceteaza cu lama aia. Normal ca dupa ce o folosesti apar iritatii, mai ales la tine care din cate spui ai pilea sensibila. Iar urmatorul pas trebuie sa-l faci catre medic. Nimeni de aici nu te poate ajuta numai "din auzite". Trebuie consult de specialitate, analize si abia dupa aceea iti va putea da un tratament medicamentos si alte sfaturi pentru a evita aparitia iritatiilor si a acneei.

| FreeStyle_6834 a răspuns:

Deci iti povestesc deoarece am avut cu un an jumate in urma aceeasi problema ca si tine, nu era tare grav dar oricum deranja privirea, si exact ca si tine ma dadeam cu toate chestiile aste dar ele ajutau doar pe un timp, cel mai important ar fi sa mergi la un dermatolog ceea ce am facut si eu, mi/a mai dat timp de o luna diferite lotiuni, masti care la fel nu au dat nici un rezultat, dupa care s/a hotarit si totusi mi/a dat acel preparat, toti medicii se tem sa/l prescrie deoarece are zeci de urmari dar daca citesti vre/un forum despre acest preparat vei vedea ca aproape nimeni nu a avut probleme cu aceasta, deci preparatul se numeste ROACCUTANE si tratamentul se face in mediu jumate de an, problema tuturor celor care au acnee le storc si le dau cu chestii care sa le usuce si asteapta minuni peste noapte, asa credeam si eu inainte, pina nu am discutat cu dermatologul, dar iti povestesc mai departe de acest preparat, in primele 2/3 saptamini vor iesi o multime de cosuri pe fata, aceasta se va intimpla pentru ca el scoate acneea din fata, dar mai apoi aceasta va trece, preparatul costa in jur de 220 lei noi siii...de fapt nu/ti mai povestesc o sa scrii pe net si o sa afli totul despere el, preparatul e descoperit din 1993 si da efecte la aproape 100 de procente din cei care il folosesc cum trebuie, vei avea o depresie penibila primele saptamini dar mai apoi vei vedea schimbari, si inca ceva, el trateaza cauza aparitiei acneei dar nu consecintele, deci sper ca te/am ajutat cu ceva, daca mai vrei sa intrebi ceva imi scii un mesaj particular!

| pacalici a răspuns:

Ma eu am avut un prieten asemanator cu tine si a fost la doctor si a facut un tratament dar nu stiu ce si cum a facut numai ca stiu ca ia luat ceva sange pentru analize ceva de genu. Si an legatura cu muntele de ce sa nu te duci ca este pacat sa te anchizi an casa si sa nu te duci din cauza asta.

| smile a răspuns:

Si eu am avut probleme cu cosurile. Pe langa acestea am in continuare cu punctele negre.cosurile au disparut.eu imi fac o masca acasa dar se poate face la cosmetica(la cosmetica te va costa ceva mai mult )eu mi-a prepar acasa. aceasta masca trebuie facuta pana ce dispar cosurile. te duci la farmacie si iei :o tableta carbune medicinal, argila pulbere (doua lingurite)si un pliculet ceai medicinal.pe langa acestea se amesteca si se pune putina apa sau infuzie de ceai dar ai grija sa nu se acopere celelalte ingrediente. din aceasta masca iti vei da in fiecare zi iar cand masca se consuma o faci din nou.cand observi ca cosurile au disparut iti mai faci aceasta masca o data pe saptamana.si taratele de grau te poate ajuta (udate pe maini si pe fata si pe mainile ude pune tarate si freacate pe fata uda apoi te speli. ai grija sa te freci bine )si sucul de lamaie este recomandat (dati cu acest suc pe fata iar apoi lasa-l pe fata 15 min apoi te speli)succes. eu le-am folosit pe toate si au dat rezultate dar de puncte negre incerc sa scap in continuare. fundita?happy

| evelin_1888 a răspuns:

Mibazon ajuta

| adryyy a răspuns:

Si eu am avut acnee dar decat pe fata si spate si aveam si semne. Si cineva mi-a recomandat o daoctorita dermatolog din bucuresti, Mihaela Laventer. Este o doctorita nemaipomenita, apare ereu si la tv si are la cabinet o gramada de diplome, vreo 50 inramate dar mai avea si altele, in fine, dupa un tratament de vreo 9 luni am fata fff curata fara niciun semn si nu au mai aparut alte cosuri, adica am terminat tratamentul acum vreo 6-7- luni si in prezent nu am niciun cos. este o doctorita priceputa, nu mi-a dat tratamentul asa cum a vazut ea sau a crezut ci m-a pus sa imi fac analize si in functie de analize imi dadea si trtamentul. eu am luat "ROACCUTANE" si a functionat. Tu de unde esti? Incearca si u daca poti sa te duci la doctorita asta si vei scapa garantat de aceasta problemma.

Pwp:*

| alexandra88 a răspuns:

Buna! Trebuie sa mergi de urgenta la un dermatolog foarte bun. Soarele combinat cu apa sarata din mare usuca acneea dar e posibil sa reapara asta pentru ca se poate sa ai o infectie in sange. Iti recomand un set de analize mai speciale. Eu am facut asa ceva si da chiar am o problema genetica care incerc sa o tratez si sa scap de acnee. Mentionez ca nu am probleme atat de grave ca ale tale. Sper sa gasesti un medic bun!

| raluuu10 a răspuns:

Mai bine du-te la un dermatolog si iti spune el ce sa faci.

| SweetHeartAlly a răspuns:

Buna am si eu aceiasi problema vreau sa iti bagi id meu pentru ca am nevoie de tine vreau sa te intreb ceva alice. sweet51 te roggggg

| lorelai cristinush explică:

Va multumesc tuturor pentru ajutorul acordat, dar am fost obligata sa desemnez doar un singur castigator, sa ofer fundita asa cum am promis. Raspunsurile voastre au contat foarte mult pentru mine, va multumesc pentru tot. Sunteti niste persoane deosebite! Poate cuvintele mele nu sunt in de-ajuns, dar va sunt recunoscatoare pentru ca imi vreti binele! Sunt sigura ca ajutorul vostru va fi rasplatit oricum mai devreme sau mai tarziu...:*

| wellstar a răspuns:

Buna!, iti recomand sa folosesti produsele de la wellstar international mai ales green gold imune pentru detoxifierea celulelor din organism, iar acum recent s a lansat produsele byas pentru riduri care au rezultate nemaipomenite si pentru cosuri, in sensul ca dupa prima aplicare dispar cosurile. Iti doresc multa sanatate!