| anonim_4396 a întrebat:

FUNDĂ celui mai bun răspuns! Am o problema. Cu ce să mă epilez sau cum sa procedez ca sa nu mai am acele coșulețe sau bubițe roșii de pe picioare, maini și zona intima? Folosesc ceara pentru picioare și maini și bic-ul pentru zona intima. (Crema depilatoare nu vreau sa folosesc, costa mult și trebuie folosita din 2 in 2 zile, iar de epilare definitiva nu am bani).

Vreau să mă epilez pe picioare și maini, DAR fara sa mai am acele bubite, se vede foarte urat și inestetic.

Vreau să mă epilez pe spate, am făcut asta și ori de câte ori am făcut-o, mi-au aparut, din nou o gramada de coșuri.

Și în final...

Vreau sa ma epilez in zona intima, dar sa am o piele curata, fina, fara bubite... (In zona intima nu vreau sa folosesc ceara, doare incredibil, eu nu suport, nu am bani de mers la salon, deci e si greu si imposibil sa fac asta, am incercat, a fost groaznic, am plâns si nu s-a luat nimic)

9 răspunsuri:
| Yurisa a răspuns:

Eu folosesc lame venus breeze comfort glide spa breeze, fata de cel clasic mi se pare mult mai bun, nu stiu de ce. Bubitele raman la mine, in schimb folosesc un gel cu aloe vera si tea tree dupa epilare.
Crema depilatoare de la farmec face minuni in zona bikinilor cand ai o cantitate considerabila de par laughing lama folosesc peste tot, o data pe saptamana, tot venus breeze. Incearca sa o schimbi periodic si sa nu folosesti lama pentru maini si picioare la zona intima. Never ever

| Sekim a răspuns:

Dupa parerea mea ar trebui o crema. Poti intreba la o farmacie. Am vazut pe Youtube ca unii oameni pe post de crema protectoare folosesc un șampon oarecare. nu stiu dacă samponul ar fi cea mai buna alegere dar poti incerca

| GirlOnline81 a răspuns:

De cand ma stiu (sau mai bine zis de cand am inceput sa ma epilez) folosesc pudra de talc, astfel ca n-am avut niciodata vreo iritatie dupa epilare (indiferent ca am apelat la ceara sau, la nevoie, la lama). Ti-o recomand; ce ai de pierdut? happy

| anonim_4396 explică (pentru GirlOnline81):

Și cum procedez?

| GirlOnline81 a răspuns (pentru anonim_4396):

Poti turna direct (din flaconul pudei) pe zona epilata (mana, picior, subrat) sau in palme. Orice varianta alegi trebuie sa intinzi pudra pe toata suprafata epilata cat sa intre in piele, dar sa ramana putin la suprafata. Vara poti sterge surplusul cu un prosop fin si moale, prin miscari delicate.

| Dom1 a răspuns:

Se pare ca ai încetat toate metodele, dacă. Sfatul meu este sa te epilezi cu ce dorești, dar sa te speli cu făina de mălai, pentru a curată pielea moarta și a lasă porii descoperiți, așa vei evita apariția bubitelor.

| anais13 a răspuns:

Eu am folosit ulei de corp pentru bebeluși care este extrem extrem de hidratant, și totodata crema de gălbenele. Pielea ta are nevoie de hidratare după epilare, iar uleiul și crema aceea ajuta mult. Pe lângă asta, crema de gălbenele ajuta și scăderea riscului de apariție a bubitelor. Eu am folosit așa și nu mi-au mai apărut(cel puțin in zona intima, doar acolo ma epilez așa), dacă nu te scarpini și ai grija sa te hidratezi in fiecare zi, cu siguranța nu vor mai apărea bubitele. Eventual câteva pe ici pe colo, dar sunt cumva normale.

| portocala69 a răspuns:

Lol am acceasi problema si m-am dat cu ulei de bebelusi si crema de galbene dar nimic, probabil pentru ca nu m-am dat in fiecare seara dar o sa mi cumpar si eu pudra.

| anonim_4396 explică (pentru portocala69):

Daca găsești soluția, anuntă-mă!