| Aliiinutsaaaa a întrebat:

Hei, TPU, am un tatuaj si as vrea sa.l scot... mi.ati putea spune niste "solutii" ca sa scap de el? N.as vrea sa ajung la laser

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Noile proceduri permit indepartarea a pana la 95% din tatuaj. Exista mai mult metode de inlaturare a tatuajelor, insa in majoritatea cazurilor se formeaza o cicatrice inestetica. Aspectul zonei dupa indepartare depinde foarte mult de marimea, localizarea, nuanta tatuajului, de cat timp a fost facut, de metoda de realizare, de felul in care se va vindeca apoi plaga. De exemplu, un tatuaj realizat de un expert este mai usor de indepartat deoarece culoarea este injectata mult mai precis si uniform (in acelasi start, la acelasi nivel). Un tatuaj vechi se indeparteaza mai greu comparativ cu unul recent executat. Cele mai populare metode sunt excizia, dermabraziunea, laserul si salabraziunea.http://www.sfatulmedicului.ro/......laser_1410

| MskDesign a răspuns:

Doar prin laser sau operatie.

| Kyılε a răspuns:

E permanent? Daca este, nu poti. Daca nu-i, cu otet.

| lokytou a răspuns:

Din pacate nu exista solutie, dar se poate rupe pielea, dar sa nu faci singura, du-te la doctor specialist si rupe pielea.