| ShadowManROM a întrebat:

Hei,TPU! As putea sa ma consider gras cu 1.49 cm inaltime, 57 kg si 12 ani? Recunosc ca am putina burta! Daca da, spuneti-mi o dieta sau niste exercitii ca sa pot slabi!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| 7Roby7 a răspuns:

Eu iti propun sa slabesti 3-6 kg,depinde de tine cat vrei sa fii de slab.
Fugi,mergi cu bicicleta sau rolele,plimba-te prin parc,mananca fructe si legume, sucuri naturale, nu manca carne, prajitura sau orice alt aliment care are grasime macar pentru o saptamana sau 2, asta e propunerea mea pentru tine.
Sper ca ti-am fost de folos!

6 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Ar trebui sa ai maxim 45 kg, pute-te pe alergat si nu mai manca seara

| LarisaDragomir a răspuns:

Da,ai putea.Nu iti trebuie dieta, asta e cea mai mare prostie.Nu tii o cura ca sa slabesti.Iti schimbi modul de viata pentru a fi sanatos.Ai nevoie de o alimentatie sanatoasa, variata si de sport.Nu-i neaparat un tip anume de exercitii, poti face oricefel de miscare.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Eşti SUPRAPONDERAL ( prea GRAS )!

Greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 47 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, trebuie să slăbeşti cam 10 kg!

La vârsta ta NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ, etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

Toate cele bune.

| fundrive78 a răspuns:

Nu face prostii ca dieta sau altceva de genul, te poti imbolnavi. Fa multa miscare, mananca mai sanatos de genul fructe legume proaspete care contin fibre mai redu din mancarea de tip fast - food, chipsuri, dulciuri cu mult zahar, dar am zis redus nu eliminat pentru ca esti in crestere si organismul tau e in formare trebuie sa ii dai de toate sa nu il privezi complet de anumite alimente ca sa nu dezvolti in timp alergii si intolerante la diferite alimente. Bea in jur de 1, 5 l de lichide pe zi (e de ajuns pentru varsta ta) si incearca sa bei cat mai putine sucuri acidulate sau apa minerala, este o explicatie mai elaborata dar pe scurt si pe intelesul tau acidul ingrasa. ideale ar fi sucurile din fructe proaspete, limonada ceaiuri care iti plac, eventual cu gheata sa te si racoresti etc. Oricum la 12 ani nu se poate pune problema de gras, e prea mult spus, esti un copil voinic, organismul este in continua schimbare dar fi un pic mai activ, nu strica. Spor la treaba!happy

| rebekuta2000 a răspuns:

Eu zic ca nu.dar de ce ai pus intrebarea pentru ca tu trebuie sa hotarasti!

| Lantiere a răspuns:

Ar trebui macar ca numarul kilogramelor sa fie egal cu unaltimea. Tie ti-ar trebui 1.57. Esti putin plinut.

Iti recomand baschet ca sa te inalti. La 12 ani este o inaltime destul de mica.
Sper ca ti-am fost de ajutor happy