| ComeAsYouAre a întrebat:

Aseara inainte sa merg la un concert nu stiu cum m.am impiedicat si am cazut si m.am lovit la picior si ma doare foarte tare laba piciorului stang. In timpul concertului am stat in picioare am sarit si chestii si nu simteam nimic dar in drum spre casa de abia mergeam. Ceva sfaturi? P.S. Raspundeti urgent ca mor aici

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Asta a fost aseara. Spune-ne cum e azi si cum a fost la concert.

| stlucian a răspuns:

Posibil sa ai entorsa

http://www.sfatulmedicului.ro/......lezna_1618

tutusi o vizita la urgenta te scapa de neplaceri care pot aparea in viitor. Poate fi si o fisure usoara care numai cu o radiografie e detectata.

Tratamentul initial al entorsei de glezna se face in felul urmator:
- protectie - se foloseste o banda foarte stransa de protectie, cum ar fi un ciorap medical strans sau alte dispozitive de suport ale gleznei, alaturi de o fasa compresiva, cum ar fi un bandaj elastic, in primele 24-48 de ore
- repaus - se folosesc carje pana cand mersul nu mai este dureros
- gheata - in primele 24-72 de ore sau pana cand dispare edemul, se aplica pachete de gheta timp de 10-20 de minute la fiecare 1-2 ore in timpul zilei