| Rose_2860 a întrebat:

Am cazut si m-am lovit intr-o bucata de fier la picior, mai exact la incheietura de sus a piciorului pe partea interioara daca intelegeti si ma doare foarte tare, nici nu pot sa merg. Am o umflatura mare. Ce as putea sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Iti recomand sa mergi la urgenta sa iti faca un vaccin antitetanos si sa iti dezinfecteze plaga.

soothe
| soothe a răspuns:

Cea mai buna solutie este o crema/gel homeopatic de Arnica facut de Boiron. De cele mai multe ori o vanataie poate trece si in cateva ore. Daca nu gasesti ia pastilute homeopatice de Arnica de 30CH cate 3 de 3 ori pe zi. De fapt acestea le poti lua oricum; si in completare la gel/crema. Crede-ma, rezultatele sunt extraordinare. Este bine sa ai Arnica in casa. Este buna pentru "lovituri" (chiar si pentru cele emotionale). Multa sanatate!

| baru a răspuns:

Deocamdata nu te duce la nici un doctor Sar putea daca te duci sa cheltuiesti o groaza de bani pentru nimic si sa te mai trezesti ca-ti face vreo operatie fara sa fie nevoie Sau mai vazut cazuri Te duci la doctor numai daca intr-o saptamana nu ti se desumfla deloc sau se invineteste Pana atunci du-te la farmacie ia o fasa elastica iei un unguent pentru lovituri te ungi te legi cu fasa elastica si sa nu stai mult timp fare ca sa misti piciorul poti de exemplu si in aer sa-l misti dar nu sta acum cu el fara sa-l misti Daca intr-o saptamana nu-si revine atunci te duci la doctor, Dar un picior rupt nu mai poti calca pe el deloc se deformeaza se inegreste si te doare cumplit Cea ce la tine nu este cazul Banuiesc Sa fi sanatos Pa

| antonia09 a răspuns:

Sfatul nostru este sa mergi de urgenta la un medic. Aceasta mica entorsa a ligamentelor tratata necorespunzator poate provoca rani mai severe.
Pana ajungi la medic poti pune comprese sau sa te masezi foarte usor cu un unguent adecvat (cum ar fi Fastumgel, Voltaren s. a.).
Iti urez multa sanatate si sa te vindeci cat mai repede.

| sy46 a răspuns:

Te ungi cu o crema gen Diclofenac, seara iti pui felii de varza pe picior si strangi cu o fașă.(dormi cu varza pe picior; este neplacut, insa eficient)

| Floreenofficial a răspuns:

Spital! doctor! consultatie!
cu cat te duci mai repede cu atat este mai bine pentru tine si pentru piciorul tau. Du-te inainte sa se infecteze si se agraveze situatia! Iti doresc insanatosire grabnica!

| Fallen Angel a răspuns:

Sa te duci la doctor. El va sti cel mai bine.

| Nu conteaza a răspuns:

Ai luxatie, pune ghetza si maine cel mai tarziu du-te la doctor
mai bine te duci acum la urgente

| stresu a răspuns:

Roga pe careva, oricare cu o masina la dispozitie sa te duca la spital; stiu ei acolo ce ai mult mai bine decat as putea eu sa iti zic in 10 ani.
Sanatatre si ai grija!

| laviniaerg a răspuns:

Intai dezinfecteaza ft bine si apoi, du-te la medic. nu iti fie rusine sau chestii din astea pentru ca el e acolo sa te ajute. insanatosire grabnica :*