| issulove a întrebat:

Azi m-am trezit cu o pata de sange pe lenjeria intima? De ce? Am 13 ani si nu mi-a venit ciclul niciodata.
Raspuns rapid. Fundaa

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Deoarece ti a venit acum, vorbeste cu mama ta, ea trebuie să te ajute, să i ti explice ce trebuie să faci de acum incolo. Multă sănătte, si nu te speria, deoarece ciclul menstrual la voi, debutează la 12, 13 ani.

14 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Multumesc pentru fundă.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, aceasta a fost PRIMA menstruaţie/menarha ( începutul acesteia )!

Pot apărea şi unele cheaguri, poţi avea dureri de burtă/ovare/spate, culoarea sângelui menstrual poate fi mai maronie ( închisă sau deschisă )...

NU ai de ce să te îngrijorezi, este NORMAL ca menstruaţia să-ţi vină la vârsta asta.

NU este o "regulă generală" pentru a prezice exact când ar trebui să-ţi vină menstruaţia!

În general, prima menstruaţie/menarha vine între 11-15 anişori - dar e posibil să vină şi mai târziu.

Menstra vine atunci când organismul este "pregătit" şi eşti destul de matură/dezvoltată.

"Exista cateva semne care iti pot indica faptul ca ciclul menstrual ar putea veni in curand: par pubian, par la subrat, cresterea sanilor si scurgeri vaginale. Media de varsta la care apare primul ciclu menstrual este 12 ani, dar poate aparea oricand intre 9 si 15 ani." - SURSA : http://www.copilul.ro/......a5645.html

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......narha_1044

http://www.ghidul-parintilor.ro/......uatie.html

http://www.copilul.ro/......a4411.html

http://www.desprecopii.com/......fetite.htm

http://www.info-ghid.com/......tie-s.html

Pentru a atenua temporar durerile pre/menstruale, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

De asemenea, ca remediu "casnic" se mai poate folosi o sticlă pe care o umpli cu apă fierbinte ( atât cât să NU te ardă, deci să fie suportabilă ) şi o pui pe burtică ( în zonele dureroase, ovare, sau pe spate ), ori dacă ai o pernă electrică, e ideală.

Toate cele bune.

| OnuOnulică a răspuns:

Calmezăte...poate ți-a venit dar nu ști tu.
Vorbește cu mama ta.

| Danysan a răspuns:

Te Masurbezi sau ti-a bagat ceva acolo? E posibil sa iti fi facut vreo Rana interna sau mai nasol sa te fi Dezverginat.Vb cu ai tai. Daca nu e vb de asta mergi la medic pentru ca nu e normal.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Danysan):

Păi deunde tragi tu concluzia că s ar fi masturbat? Dacă era asa ar fi zis nu? Sau dacă s ar fi autodezvirginat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ţi-a venit ciclul, nu te teme, mama ta te va ajuta în legătură cu asta happy

| issulove explică (pentru anonim_4396):

Dar acum am fost la baie si am gasit un mic ghiag. Sangele are o culoare maronie. Mi-am facut si baie sa fiu sigura ca sunt curata. Ce se intampla? Mi-e frica, deocamdata nu vreau sa-i spun mamei

| anonim_4396 a răspuns (pentru issulove):

Păi. te masturbezi? că dacă te-ai fi masturbat tare s-ar putea să-ţi curgă sânge din cauza forţarii şi depinde şi cum te-ai masturbat, mă rog dacă nu nu ai de ce să-ţi faci griji asta însemnând că e vorba de ciclu nu de altceva plus că acea culoare maronie e normala pentru tine dacă ţi-a venit prima oară ciclul. Aşa a fost şi la mine, maronie. Plus că la început nu-ţi curge mult, mai încolo îţi va curge mai mult.

| issulove explică (pentru anonim_4396):

M-am documentat pe internet si culoarea maronie este normala la inceput. Apoi sangele va avea un rosu aprins. Primele sangerari vor fi scurte. Si parul la axila si pubian a aparut. Si sanii s-au dezvoltat. Totusi inca imi este putin frica. Sunt curioasa cand va aparea menstruatia. Pe net scrie ca dupa cateva zile de prima sangerare abdominala.

| anonim_4396 a răspuns (pentru issulove):

Vezi, nu trebuie să-ţi faci griji, e doar menstruaţia, e normal la vârsta ta. happy

| DNSK a răspuns (pentru issulove):

Burta nu te doare? sau spatele, starea de spirit cum ti-e? vorbeste cu mama ta si spune-i ca ai crescut. cat mai repede posibil. ia-ti absorbante ca vei avea nevoie de ele.

si app de asta. Felicitaribig grin

| PsychologistT a răspuns:

Probabil ti-a venit acum. Nu intra in panica.

| issulove explică:

Hei, dar acum am fost la baie si nu am mai gasit nimic doar un chiag mic. Dar sangele are o culoare maronie. Spuneti-mi va rog. mi-e frica, deocamdata nu vreau sa-i spun mamei. Am fost si m-am spalat acolo. Pentru a fi sigura ca sunt curata. Va rog nu radeti. ajutati-ma.

| CataMihai a răspuns:

E inceputul ciclului de acum foloseste tanpoane dar mai multe nu stiu de sunt baiat