| Dobrin_Andreea_1986_ow92 a întrebat:

Ce pot sa fac sa imi vina menstruatia? Adica sa imi vina pentru prima data
URGEENT

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, nu poti sa faci nimic!
Menstruatia apare diferit la fiecare fata, in functie de mostenirea genetica de la mama.
Intreba-o pe mama ta, la ce varsta i-a venit ei si vei afla cand iti va veni si tie.
Nu pot sa inteleg totusi, de ce vrei sa devii femeie atat de repede, de ce te grabesti sa suferi si sa ai o grija pe cap? Stii ca menstruatia apare cu dureri de burtica, cu dureri de cap, cu tampoane si scurgeri care iti limiteaza joaca si plimbarile? Pentru ce te-ai grabii sa ai asa ceva?
Bucura-te de copilarie, bucura-te de libertate si de lipsa durerilor, cat inca nu ai menstra.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai ce face pentru ca să-ţi vină mai repede menarha ( prima menstruaţie )!

Bună!

TREBUIE să ai RĂBDARE!

NU este o "regulă generală" pentru a prezice exact când îţi vine menstruaţia!

În general, prima menstruaţie/menarha vine între 11-15 anişori - dar e posibil să vină şi mai târziu.

Menstra vine atunci când organismul este "pregătit" şi eşti destul de matură/dezvoltată.

Ai RĂBDARE că va veni şi menstra şi te vei "sătura" repede de ea.

"Exista cateva semne care iti pot indica faptul ca ciclul menstrual ar putea veni in curand: par pubian, par la subrat, cresterea sanilor si scurgeri vaginale. Media de varsta la care apare primul ciclu menstrual este 12 ani, dar poate aparea oricand intre 9 si 15 ani." - SURSA : http://www.copilul.ro/......a5645.html

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......narha_1044

http://www.ghidul-parintilor.ro/......uatie.html

http://www.copilul.ro/......a4411.html

http://www.desprecopii.com/......fetite.htm

http://www.info-ghid.com/......tie-s.html

Toate cele bune!

| R0R0 a răspuns:

Nu ai cum sa grabesti venirea menstruatiei. Trebuie sa astepti si sa fii rabdatoare.O sa iti vina fara doar si poate.

| FABULOSUL6000 a răspuns:

Menstruatia o sa iti vina cand este timpul potrivit, conform cu ceasul tau biologic.
Poti da pe sani si cu ulei de masline sau pipi de virgina, nu o sa creasca mai mult decat sunt genetic programati sa o faca. Avand in vedere intrebarile stupide, nu ai mai mult de 13 ani, asa ca cel mai bun raspuns la ambele, este urmatorul : Ai rabdare!

| DarySiNimicMaiMult a răspuns:

Nu poti sa faci sa iti creasca sanii (e genetic,daca mama ta ii are mici e posibil sa-i ai si tu).
Menstruatia nu o poti grabi, nu poti, daca esti dezvoltata trebuie sa iti vina mai devreme, daca nu esti dezvoltata o sa iti vina mai tarziu.
Nu cred ca e bine sa ai sanii mari, te incomodeaza si sa stii ca nu e bine daca ai menstruatie, daca cineva te violeaza poti ramane insarcinata.O sa ai tu toata viata sani si menstruatie, acum trebuie sa-ti traiesti copilaria.