| Markik554 a întrebat:

Cum sa faci sa iti vina menstruația pentru prima data?

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Sa astepti.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu se poate face nimic, in nici un fel, fiindca menstruatia vine in functie de mostenirea genetica de la mama ta si de hormonii corpului tau. Ea nu poate fii influentata si nici fortata.
Menstruatia este normala sa vina diferit la fiecare fetita, fiind perfect normala sa apara oricand intre 12 si 17 ani.
Nu inteleg totusi de ce aceasta graba?
Nu-i o fericire si nici placere sa snagerezi lunar sis a ai dureri de burta si asta ti se va intampla plana la 50-60 de zani, luna de luna.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Sa astepti, altfel nu se poate.

Dar de ce ai vrea asta? O sa ai destul timp dupa, de o sa te saturi.

| Fatamuntilor a răspuns:

Nu ai cum sa programezi asa ceva!
Citeste acest articol
https://www.tampoane-ob.ro/pubertate-si-menstruatie/prima-menstruatie
Vorbeste si cu mami tau.
Pana pe la vreo 50 ani ai timp sa te plictisesti.Nu e ceva, cool'' sa ai mestruatie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vai...de ce ai dori asta? happy

| Markik554 explică (pentru anonim_4396):

Tot liceul o are și eu nu, deci mna

| darrio2007 a răspuns (pentru Markik554):

Tot liceul o are? Hai ca esti amuzantă! Asta nu e o modă.
Ai sa te saturi de menstruatie, cand va apare cand nu-ti doresti.
Penibil!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand aveam 10 ani muream de nerabdare sa-mi vina si mie.
Iar la 11 ani, muream de nerabdare sa intru la menopauza.
Mai am zeci de ani din pacate

| tortilă a răspuns:

Buna! Menstruatia o sa vina atunci cand corpul tau va fi pregatit. Este momentul in care organismul tau te anunta ca esti destul de dezvoltata pentru a avea copii. Nu te panica, o sa te saturi de ealaughing. Bafta!