| paulapaulapaula25 a întrebat:

Hei TPU, cine imi poate spune si mie cum stiu ca am apendicita. Ma doare burta, de fapt nu ma doare, simt toar ceva in partea dreapta a burtii ceva mai jos, deranjant. Am facut ce am putut sa vad daca am apendicita. Cand ridic piciorul stand intinsa ma doare putin, dar doar uneori.. Si daca apas in orice parte a burtii nu ma doare deloc. Am mai patit asa o data si mi-a trecut durerea. Sfaturi? Credeti ca daca ma odihnesc o zi doua o sa imi treaca? A, si ma doare burta cand ma ridic in piciaore de exemplu, din pat.. Cam atat. Durerea nu s-a agravat de loc si nu am nici o alta simtoma.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| doctoressa a răspuns:

Apendicita poate fi diagnosticata pe baza unui istoric medical, a unei examinari fizice, a examenelor de laborator si uneori a testelor imagistice. Apendicita poate fi greu de diagnosticat in special la copii, la femei insarcinate si la varstnici. Doctorul va pune intrebari in legatura cu simptomele prezente, inclusiv despre ordinea in care acestea au aparut si ce s-a intamplat inainte de a incepe durerea.

Poate fi nevoie ca doctorul sa introduca in anus un deget inmanusat (tuseu rectal), procedeu care ajuta la identificarea cauzei durerii. De asemenea va palpa abdomenul pentru a identifica durerea, in special cadranul inferior drept. Femeilor li se poate face o examinare pelvina pentru a se putea exclude alte cauze.

In timpul examenului fizic, doctorul va exercita o apasare la nivelul cadranului inferior stang al abdomenului pentru a vedea daca presiunea provoaca durere la nivelul cadranului inferior drept.

De asemenea pacientul se aseaza in pozitie culcata pe partea stanga si intinde piciorul drept pentru a se vedea daca aceasta pozitie este dureroasa. Doctorul va roti soldul drept inspre partea centrala a corpului pentru a vedea daca apare durere in regiunea apendicelui.

Poate fi necesara masurarea temperaturii. O crestere a temperaturii poate fi un semn ca apendicele s-a rupt. In unele cazuri, dupa efectuarea istoricului medical si a examinarii fizice, doctorul va lua decizia de a se interveni chirurgical.
http://www.i-medic.ro/boli/apendicita-acuta