| Afsdghvcs a întrebat:

Hei TPU, daca stai langa un prieten care fumeaza iarba desi el nu fumeaza in momentul cand e langa tine, ma poate afecta cu ceva? Fiindca am auzit ca e de ajuns sa stai langa un fumator si te poate afecta si vreau sa-mi spuneti cum imi pot curata plamanii de fum fiindca am stat mult in fum de tigara chiar daca nu sunt fumator.(apropo doar il banui pe acel baiat ca fumeaza iarba deoarece stie pretul si face glume de genu, nu l-am vazut nicioadata sa fumeze nici nu stiu cum arata iarba.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

"am auzit ca e de ajuns sa stai langa un fumator si te poate afecta"

asta e foarte vaga descrierea, poti sa, stai langa un fumator in metrou, doar ca acolo nu o sa fumeze, asa ca te afecteaza respiratia lui care miroase a scrumiera, si cam atat

iar, tu vorbesti despre asa zisul fumat pasiv, in care tu nu fumezi, dar inhalezi fumul celor care fumeaza... da, ala te poate afecta, chiar destul de rau!
cum iti poti curata plamanii, simplu II DAI AFARA!
vor sa fumeze, ei sa se duca intr-un colt, NU TU!

insa daca nu l-ai vazut niciodata sa fumeze, revin la prima idee... chiar suflii in iaurt cand nu e cazul... DELOC!

| Afsdghvcs explică (pentru Bizon95):

Tot inerc sa plec de langa ei dar ma considera fraier ca stau singur intr-un colt si etc sau ca imi pun ceva la gura...

| Bizon95 a răspuns (pentru Afsdghvcs):

Mai bine sa fii fraier decat cu plamanii in zdrente si sa mori tanar
cum era aia...
"cine zice ala este ca magarul din poveste"
ei bine in cazul asta e cat se poate de categoric, EVIDENT

| Afsdghvcs explică (pentru Bizon95):

Faza e ca la mine in familie toti fumeaza trebuie sa plec mai mereu de langa ei iar uneori nu prea am cum

| Bizon95 a răspuns (pentru Afsdghvcs):

Da, te cred, la mine se intampla cu manele si alte chestii care ma zgarie pe nervi... bine ca nu e si fumatul una din chestiile astea!

| Ineys a răspuns:

Total fals.
Cand esti inconjurat de necunoscuti de unde stii cine fumeaza si cine nu?
Poate stai langa unul in permanenta fara ca tu sa stii. Asta nu te afecteaza?
That's bullshit.

| Alexandrionelu a răspuns:

Eu iți recomand sa te muți la o mănăstire. Acolo, aproape sigur vei sta deoparte de fumătorii de tutun sau iarba. Totuși evita sa inspiri fumul de la lumânări sau tămâie, pentru ca și ăla este dăunător. Și bineînțeles stai la distanta de persoanele care aprind lumânări sau tămâie.
Iar dacă simți ca ai deja plămâni murdari, trage niște Ariel pe naswinking

| acerr a răspuns:

Lolll.faci misto sau esti tembel? adica daca stai langa un alcolist, dar in momentul cand sezi langa el nu este beat, oare pot deveni alcolist? exact asta ai intrebat

| MagicOneT a răspuns:

Ne place sau nu, toti fumam pasiv fiind nefumatori, e greu sa te protejezi. Plamanii n-ai cum sa-i cureti. Fumul de la "iarba" e mult mai putin daunator (chiar deloc) decat cel de tigara, poti sa stai linistit langa el cand fumeaza iarba, in schimb, fereste-te de tutun.

| Afsdghvcs explică (pentru MagicOneT):

Imi era frica mai mult sa nu aibe acelasi efect ca si la el

| Hehdhdjeheh a răspuns:

Dacă inspiri fumul da. Dar dacă el nu fumează in preajma ta si se comporta ok nu vad care este problema.

| impuls1 a răspuns:

Hmm,este doar o iarba, o planta medicinala, cum sa te afecteze, nici pe cei care fumeaza nu ii afecteza, de unde le scoti?