| toxicgirl_2338 a întrebat:

Buna!

am o verisoara care are 11 ani! ea a incercat odata o tigara(asta la 10 ani)si de atunci fumeaza dar acum a ajuns sa fumeze 3 tigari pe zi!

eu cum am cum am mai zis la o intrebare am 14 si fumez dar fumez una pe saptamana sau doua eu stiu ca imi afecteaza plamanii dar ei care are 11 ani ce i se poate intampla?

funditakiss

Răspuns Câştigător
| LNK a răspuns:

Vai tu, esti emo. Du-te si te spanzura atunci. Tu te crezi exemplu ca fumezi numai una pe saptamana? Cred ca nu stii ca in timp poti ajunge sa faci cancer pulmonar, si nu e o minciuna, cum a zis cineva de mai sus. Daca vrei sa te imbolnavesti, fumeaza, nu te opresc. Dar sa nu vii pe urma cu intrebari de genul "Din cauza ca am fumat am patit (...) Ce sa fac?". Mi se pare ca nu prea gandesti. Si e mai mult o constatare. De verisoara ta, hai, are 11 ani poate nu prea stie. Da` tu crezi ca esti cea mai cool adolescenta daca fumezi, si vii sa ne intrebi ce-o sa pateasca verisoara ta. Eu in locul tau n-as pune intrebari stupide, si ori i-as da una peste ceafa cand mai pune gura pe tigara, ori le zic parintilor. Trebuie totusi sa gandesti. Daca nu, va paste boala.

10 răspunsuri:
| RXN a răspuns:

Acum nu am sa incep cu minuni gen cancer, dar tigarile iti afecteaza organismul.Eu sunt fumatoare si cu toate ca nu fumez foarte mult si nici constant, se vad unele schimbari:obosesc ceva mai repede decat inainte, mi s-a ingrosat putin vocea, iar dintii mi s-au ingalbenit cam cu 2 nuante, din fericire, inca nu s-a ajuns la imbatranirea tenului, riduri premature, etc.
Pe ea, fiind si destul de mica si cu organismul nedezvoltat, poate sa o afecteze destul de mult. Fumatul nu il consider ca fiind mare chestie, dar la 10-11 ani, e o problema, mai ales daca o sa fumeze mult timp de acum incolo.

| εїз a răspuns:

Ce poate să i se întâmple draga mea? Zi să se apuce dracu de şcoală, să lase ţigările. Eu am crescut prin golănie, şi a trebuit să mă apuc şi eu. Acuma nu mă simt prea bine în pielea mea, dar încă fumez.

| NuAmHabar a răspuns:

O sa moara mai devreme probabil...sau se va imbolnavi... v a mirosi mai urat(dar asta se pozte rezolva)

| Nechaty a răspuns:

Nu o sa sa intample nimic stai linistita doar ca nu e bine zic eu sa dai bani sa iti strici plamaniiwinking

| DarkDream a răspuns:

Pai pot sa spun numa ca nu o sa arate prea bine la 40 de ani big grin si mai e riscul ala ca poate sa se imbolnaveasca

dar tu stai linistita eu fumaez cam 1 tigara la 2 zile nu stiu nu cred ca vei pati ceva daca fumez 1, 2 pe saptamana big grin e prea putin si este normala sa fumezi daca esti emo pe mine tigarile ma relaxeaza si probabil si pe alti da mai sunt uni care cica fumeaza tot timpul da de fapt nici nu trag in piept sau doar se dau mari incearca sa vorbesti cu ea si intrebo dc fumeaza atat de mult daca zice ca ca sa atraga atentia poarta o convorbire cu ea despre asta daca ziec ca ii place nu stiu nu cred ca ai cei face

@Elena auzi crezi ca daca fumeaza 1 tigara pe saptamana se da ''cool'' mai iesi din casa sa vezi ce e aia sa te dai ''cool'' cu tigarile asta inseamna sa fumezi tot timpu cand esti cu prieteni sau cand esi pe afara si ce ai cu emo si tu ai fazut la tv ca ei se ranesc singuri nu mai crede tot ce vezi ai vorbit cu un emo adevarat fata in fata sa vezi ce e cu ei daca nu nu mai comenta despre ei straight face

| DroGhy a răspuns:

Nu se intampla nimic acum. Efectele apar in timp, incercati sa va lasati de tigari ca nah vorba lui Nechaty dai bani pe autodistrugere!
Si daca esti emo nu e neaparat sa te tai cu lama, sa fumezi si alte chestii. In Romania termenul emo se intelege prin autodistrugerea de sine, dar nu inseamna neaparat asta. Ai grija ce faci si tine la sanatatea ta! :*

| cristina_6311 a răspuns:

In primul rand bani chelltuiti degeaba, isi strica plamanii, i se ingroasa vocea, poate lua cateva kilograme in plus, i se ingalbenesc dintii, mirosi a tutun si sa nu mai zic de faptul ca e mica si de la 3 tigari o sa ajunga la un pachet ca asa fac toti, la inceput fumeaza 1-2 si apoi cate un pachet.

| KickAss a răspuns:

Esti emo ma? rolling on the floor Fumeaza, fumeaza ca dupa dracu te mai opreste :* mai bine faceti rost de bani si va luati o tigare electrica.

| eLecTrIcK a răspuns:

Nu o sa se intample nimic eu de la 8 ani m-am apucat din greseala si acum nici dracu nu ma desparte de elelaughing am glumit m-o despartit o fata laughing app am 13 ani

| toxicgirl_2338 explică:

P. s am inceput de 5 saptamani de cand sunt emo