| adeliin99 a întrebat:

De 2 zile mi-am sucit degetul mare de la mana dreapta in perete. Dupa sucire nu am putut sa-l misc deloc si l-am bagat in apa rece(nu gheata). Dupa o ora s-a invinetit/inegrit sub unghie si s-a raspandit invineteala pana la mijlocul degetelui. Tin sa precizez ca nu ma doare zona de sub unghie, ci zona din mijlocul degetului. Ce sa fac cu el? Este si mai umflat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mafiotu007 a răspuns:

Pai daca il poti misca iti poti pune chiar tu.Nu e foarte greu.Deci tii degetul drept si pui din ala de la ghimps, nu stiu cum se cheama dar cred ca stii cum arata.O rogi pe mama ta sa iti puna de ala ca sa stai cu degetul drept.Intr-o zi iti revii, maxim doua.

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa te duci la doctor!

| TechGuyTpu a răspuns:

Ai de ales, ori stai acasa si iti taie degetu ori te duci(chiar daca cred ca este cam prea tarziu) sa iti face ceva.

| Mafiotu007 a răspuns:

Pai trebuie sa te duci la un doctor si el a trebui sa iti puna o lopatica.Un fel de lemn ca sa iti steie drept degetul.Ar trebui sa fie un fel de ghimps.Succes!

| adeliin99 explică (pentru Mafiotu007):

Acum il pot misca, atata tot ca ma doare.

| AnimeStyle a răspuns:

Asculta du-te la doctor. Rapid daca nu o sa trebuiasca sa ti-l taie te roog du-te la doctor

| adeliin99 explică:

Avand in vedere ca degetul il pot misca, ca simt doar o durere cand il apas umflatura nu se va retrage? Invineteala s-a retras putin. Mai e nevoie de vizita la medic?

| adeliin99 explică:

Trebuie pusa chiar daca il pot misca?

| adeliin99 explică (pentru Mafiotu007):

Multumesc.

| Mafiotu007 a răspuns (pentru adeliin99):

Pai daca il poti misca iti poti pune chiar tu.Nu e foarte greu.Deci tii degetul drept si pui din ala de la ghimps, nu stiu cum se cheama dar cred ca stii cum arata.O rogi pe mama ta sa iti puna de ala ca sa stai cu degetul drept.Intr-o zi iti revii, maxim doua.

| Andraa2002 a răspuns:

Ori este rupt ori iti cade unghiA

| adeliin99 explică (pentru Andraa2002):

Se pare ca niciuna dintre variante.