| Jem65 a întrebat:

De ceva timp am o problema cu somnul.Ma tot trezesc la ora 3, fara motiv, nu inteleg de ce.
O fi din cauza ca sunt anxios si din cauza asta am devenit prea stresat?
Nu stiu ce sa zic, ca am stari de anxietate mai tot timpul, dar nu patisem chestia asta cu trezitul la 3 noaptea!
Vreo idee?
M-ar ajuta foarte mult o parere!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| aimullah123 a răspuns:

Da, e de la anxietate. Eu folosesc 1 pastila de linistress inainte de culcare + un ceai de musetel (un singur plic). Ceaiul de musetel il beau ca sa nu am cosmaruri. Tu poti incerca linistress sau melatotnina (3mg sau 5mg daca nu dormi bine cu 3mg). Exista si ceva putin mai tare se numeste Bien Dormir si e o combinatie intre melatonina si alte plante precum passiflora, mac californian etc. Nu iti recomand sa iei benzodiazepine (anxiar, xanax etc) pentru ca am aflat de curand ca astea fac rau creierului chiar daca anxiarul spre exemplu, iti da o stare asa de placuta cand ai anxietate si te ajuta sa dormi bine

| Jem65 explică (pentru aimullah123):

Nu vreau sa iau pastile.Anxietatea dispare si prin alte metode.

| aimullah123 a răspuns (pentru Jem65):

Eu nu am zis sa iei pastile pentru anxietate. Am zis sa iei pentru somn cateva zile pana revine la normal pentru ca daca nu te odihnesti cum trebuie vei fi mai irascibil, mai anxios si cu o dispozitie proasta.
Anxietatea se trateaza foarte bine la psihoterapeut pentru ca este nevoie de o schimbare in gandire. Pe langa astea trebuie sa iti ajuti creierul. Adica sa ii dai alimente care il ajuta precum peste, nuci etc. si sa renunti la alimentele nocive precum zaharul. Pe langa astea ar trebui sa renunti la fumat, alcool, droguri si alte obiceiuri nesanatoase sau macar sa le reduci semnificativ. Si mai sunt 4 lucruri foarte importante: sportul facut regulat, sa dormi 8 ore pe noapte fara intrerupere, sa citesti carti si foarte foarte importanta este socializarea.

| Jem65 explică (pentru aimullah123):

Si cat timp ar trebui sa iau aceste pastile?

| aimullah123 a răspuns (pentru Jem65):

Pai iei in fiecare seara pana iti trece si dupa ce iti trece mai iei 2-3 zile. Dar melatonina sau linistress nu poti lua mai mult de o luna.

| Jem65 explică (pentru aimullah123):

Am inteles, multumesc mult!
Dar tu de cand iei si cat iei?

| aimullah123 a răspuns (pentru Jem65):

Eu am incercat pentru tulburari de somn mai multe.
Sedatiff pc, stresclin, stresclin complex, anxiar, bien dormir, melatonina, linistress, ceaiuri "somn usor" parca asa se numeau (astea nu mi-au placut deloc, aveam o stare naspa). Pentru mine in momentul asta cea mai eficienta combinatie este o singura pastila de linistress + o cana de ceai de musetel (un singur plic) si adio cosmaruri sau trezit peste noapte aiurea. Doar ca sa merg la toaleta ma mai trezesc.

| Simpatic a răspuns (pentru aimullah123):

Ce rau fac creierului anxiarul de ex. nu vreau sa te trag de urechi dar poate ca ceea ce ai auzit nu este bine!
Una este sa nu ai un somn linistit ca ai un job stresant de ex. si alta este sa ai anxietate, o afectiune nasoala care se trateaza cu pastile de la psihiatrie, nu cred ca s-a vindecat cineva de depresie si anxietate cu plante.
No offence

| aimullah123 a răspuns (pentru Simpatic):

Ba este foarte bine ceea ce am auzit pentru ca nu am citit dintr-un articol de pe internet, cum ai putea crede. Nu stau sa iti explic acum pentru ca nu am nici timp si nici chef. Daca vrei sa aflii in ce mod iti afecteaza benzodiazepinele creierul, cartea se numeste "Puterea creierului" si a fost scrisa de Daniel G. Amen.

28 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ora trei este ora Diavolului. Atunci emite el o alertă o chemare. Se rezolvă cu 50 de flotări, 50 de abdomene, 50 de genoflexiuni.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Vezi ca exista si posibilitatea sa ai probleme cu tiroida, iar asta chiar nu e de gluma. Ar fi bine sa iti faci niste analize cum trebuie.

| gemeni6226 a răspuns:

Si eu la o adica am fost curioasa de acest aspect si aici am gasit raspunsul:
https://devorbacutine.eu/......umite-ore/

| ancaval a răspuns:

Bea un ceai cald sau o cană cu lapte înainte de culcare.

Dormi ziua?

| Jem65 explică (pentru ancaval):

Ziua da pot sa dorm

| ancaval a răspuns (pentru Jem65):

Nu mai dormi ziua. Nu lua pastile de somn.
Eventual un ceai de tei, o cană de lapte.
Încearcă să te pui la somn mai târziu.

| Pinkvanilla9 a răspuns (pentru Jem65):

Acuma am dat de mesajul tau, nu l am văzut până acum, te rog din suflet chiar vreau sa te ajut dar nu pot trimite mesaje că sunt junior pe TPU... Unde te as putea găsi sa pot vorbi cu tine? YouTube? Habar nu am..cum sa luăm legătura? Și apropo poate nu vrei sa te vad cum ești la fata, de asemenea nici eu, dar daca ii de ajutor nu i problema. Ai Facebook? Ai Instagram? Am un cont fake sa zic așa și pot vorbi cu tine de acolo daca ai...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da e de la anxietate încearcă ceai de sunătoare e posibil sa ai atacuri de panica rezolva problema cu anxietatea la un specialist te asigur ca prin medicamentație o sa scapi de ea cu anxiolitice

| Jem65 explică (pentru anonim_4396):

Ideea este ca nu vreau sa folosesc pastile, si nici nu am posibilitatea de a ma duce la un specialist.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jem65):

Atunci încearcă ceai de sunătoare sau de tei și cum o zis cineva mai sus renunță la vicii mai ales la țigări ca afectează rău în anxietate și apucate de un sport și încearcă sa te expui sa ieși din zona de confort sa socializezi chiar și cu strainii te va ajuta foarte mult
Pentru somn poți încerca melatonina reglează somnul natural. Mai devreme sau mai târziu va trebui sa mergi la un specialist dacă nu vrei pastile recomand un psihoterapeut anxietatea se poate vindeca chiar și cea mai grava cea generalizata
Dar dacă ai ajuns într-un stadiu grav de anxietate recomand specialist psihiatru medicamentație te va ajuta foarte mult pe anxietate te va calma nu vei mai fi tot timpul în stare de alerta vei putea sa dormi liniștit dacă nu îți permiți încearcă ceai de tei sau de sunătoare și sport făcut regulat dacă nu poți afara poți face în casa. Anxietatea asta exista și din cauza faptului ca noi suntem interesat de ea noi prin gândurile noastre despre trecut și viitor o alimentam cauza anxietății este frica de acolo provine dacă este eliminata dispare și anxietatea ocupați mintea cu ceva citește cărți sau fa orice și evita statul excesiv pe pc/tel.

| Jem65 explică (pentru anonim_4396):

Deci as putea trece peste singur?
Daca imi atrenez creierul sa nu se mai gandeasca acolo?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jem65):

Rămânând în prezent, trăind prezentul. Anxietatea are la baza frica pe care ți ai creat-o tu în ani de zile tiai creat un propriu tipar anxios dea lungul anilor. Anxietatea provine dintr-o frica gândul care provoacă anxietatea este frica. Frica despre ce urmează, frica de a nu îți fie rău, de a nu muri și asa mai departe. Corpul trăiește ceea ce tu gândesti îl speri asa apare și tremurul, transpirațiile insomnia și asa mai departe. Exemplu tu mergi pe strada și te gândești la ceva ce e posibil sa se întâmple dar acel ceva nici nu exista în fata ta tu îți creezi singur acel scenariu care el nici nu exista e fictiv da tu ii dai interes iar și iar și interesandute și gândindu-te la ceva ce e posibil sa ți se întâmple ii dai interes și asa apare anxietatea fiindcă te gândești la ce nu trebuie.

| Jem65 explică (pentru anonim_4396):

Am inteles, deci tot ce trebuie sa fac, e sa imi schimb gandirea negativa pe care mi-am implementat-o in creier.
Dar mai am o intrebare, daca va deveni mai grav? Ca a zis cineva mai sus!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jem65):

Da va deveni dacă mereu te vei gândi la frici și la ce e posibil sa se întâmple tiai setat asa creierul de a lungul anilor acum trebuie sa îți schimbi tiparul de gândire Traiand prezentul nu te mai gândi la trecut și viitor trăiește prezentul, fi văz fi auz fi simt nu îți mai crea tot felul de scenarii fictive anxietatea are la baza frica elimino. Corpul trăiește ceea ce tu gândești de aia ai și probleme cu insomnia. Multa sănătate îți doresc!

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Îți recomand cartea eckart tolle puterea prezentului

| Jem65 explică (pentru anonim_4396):

Nu ai idee cat m-au ajutat vorbele astea! Multumesc mult, o zi buna!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jem65):

Nu ai pentru ce sa fi sănătos, la fel happy

| 09Ioana09 a răspuns:

Încercă sa nu te pui târziu la somn sau sa ai un somn haotic. Asta se datorează si ecranelor de care dispunem 24/24. Înainte de somn cu 10-20 min încerca sa nu mai stai pe telefon, laptop etc, relaxandu-te

| Pinkvanilla9 a răspuns:

Salut, eu am avut o anxietate severa după care am ajuns la o depresie foarte urâtă, până la suicid. Acum am insomnii nu pot dormi deloc mai ales ziua, primesc tratament și cu tot cu el noaptea dorm vreo 5-6h mereu, uneori 3h și trebuie să fac și sport și sa învăț pentru liceu și nu am un somn odihnitor niciodată. Ideea este că dacă aș fi știut mai devreme că ceva nu este in regula cu mine as fi luat tratamentul la data potrivită, adică mai devreme și poate nu se ajungea la așa ceva. Părerea mea este că ar trebui sa vezi un psiholog, daca consideri că îi cv mai grav ar trebui sa te duci la un psihiatru, nu i nicio rușine. Daca stai mult în anxietate o sa fi bombardat de gânduri și o să ajungi sa nu le mai poți controla( cazul meu) și după o să apară insomnii cronice ce am eu, și după alte probleme de sănătate. In legătură cu întrebarea ta este că 100% este din cauza anxietății, asta daca nu ai alta problema medicala. Poți dormi noaptea, adormi greu?

| Jem65 explică (pentru Pinkvanilla9):

Da sunt anxios, dar nu sunt mereu bombardat de ganduri negative.Acum meditez, si sincer ma ajuta, dar nu cred ca e cazul sa ajung in situatia ta.Adica ajungi intr-o situatie ca a ta si din cauza ca te gandesti mereu acolo.