| Sugarglider a întrebat:

Hei TPU!
De vreo cateva zile am o problema cand mananc. Totul a inceput dupa ce m-am inecat cu mancare si m-am speriat foarte rau. De atunci parca nu mai pot sa inghit cum trebuie si mananc foarte incet si parca imi arunc mancarea pe gat, apoi inghit, nu stiu cum sa explic, ca atunci cand as lua o pastila de exemplu. E foarte obositor si mananc cu stres. Nu cred ca am vreo problema cu gatul deoarece pana sa ma inec nu am avut nimic. Sunt curioasa daca a mai patit cineva asta si cum a trecut peste. Pentru ca ma streseaza tare si chiar imi vine sa nu mai mananc deloc. Cu lichidele nu am probleme sau cu mancarea mai moale, in schimb la ceva mai solid mestec pana ma dor obrajii, nu am mai patit asa ceva niciodata. O sa ma programez totusi la ORL pentru linistea mea, insa sigur e ceva psihic si nu stiu cum sa trec peste.
Chiar imi doresc sa imi spuneti daca ati patit si cum ati rezolvat. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Sekim a răspuns:

Ai suferit un soc, lucru de care esti si tu constienta bazat pe ceea ce ai scris. Singurul mod in care poti scapa de problema asta este pur si simplu sa mananci. Cu timpul, cu cat mananci mai mult si vezi ca nu se intampla nimic, cu atat te vei simti mai bine si problema nu va mai aparea pentru ca vei realiza ca nu esti supusa vreunui pericol. Acum, mesteca bine si ai grija cum mananci ca sa nu te ineci iar pentru ca probabil asta s-a intamplat si prima data.