| Laurentziu1234 a întrebat:

Am o problemă în ultimile 2 luni. Prima oară mi-a fost teamă să inghit orice mancare ca să nu mă înec dar după o săptămână mi-am revenit si de atunci pana acum mestec orice mancare bine, bine si dureaza mult si era sa ma inec de multe ori. Azi m-am inecat și am reusit sa scap cu apa dar intrebarea mea este:
Dacă era mai grav? Eu sunt singur acasa mereu.
Ce să fac daca mă inec? Pot incerca sa iau bucațele de paine daca nu merge cu apa? Și cum imi pot face singur manevra ca sa scap de inec?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.
Dacă ţi se întâmplă acest lucru când eşti singur acasă, plasează-ţi pumnul deasupra ombilicului şi apasă-l puternic cu cealaltă mână. O altă modalitate ar fi să te apleci cu abdomenul peste spătarul unui scaun şi să comprimi.
Fii foarte atent atunci când mănânci anumite alimente, cu care te poți îneca ușor. Printre acestea se numără: hot dog, nuci, struguri, morcovi cruzi, floricele de porumb, bomboane tari sau lipicioase.
Stai așezat pe scaun, la masă, atunci când mănânci! Nu sta în pat.
Încearcă să nu vorbești sau să râzi cu gura plină!
Dacă tu reușești să înghiți mai bine alimentele când ai apă lângă tine, atunci paharul sau sticla de apă ar trebui să fie nelipsite de pe masă.
Te-ai gândit că poate toată teama ta este de natură psihologică? Adică să te gândești prea mult la momentul în care mănânci și să ți se facă frică. Poți încerca atunci când mănânci să deschizi TV-ul și să fii atent acolo de exemplu.
Dacă totuși ai în mod constant problema aceasta îți recomand să mergi la medicul de familie să îți dea un bilet de trimitere către ORL și gastroenterologie.
Toate cele bune!

| Violleta2022 a răspuns:

Mananca bucati mici si mesteca foarte bine fiecare imbucatura, dupa care o inghiti.
Paharul cu apa trebuie sa fie plin, langa tine, la masa, ca de te ineci, sa poti bea putina apa.
O alta varianta este sa eviti a mai manca painea, care te face sa te ineci sau sa manaci doar miezul.

Daca te incei cu tot felul de mancare, te sfatuiesc totusi sa mergi la un medic, fiindca este posibil sa ai o afectiune in gat si de aceea te ineci.

| aneliram a răspuns:

Manevra asta o faci în caz de înec cu mâncarea, daca mesteci bine, siguri nu ajungi să mori înecat.

| aneliram a răspuns (pentru aneliram):

Bineînțeles ca există afectiuni care îti pot îngreuna deglutiția, dar în cazul tau cred eu că este fobie. Poți merge și la ORL, daca vrei.