| Alexandrinaa a întrebat:

Am o problema medicala: stiu ca am dischinezie biliara (fiere lenesa), dar uneori stau cu mancarea in gura si nu pot sa inghit, stomacul incordat si gatul stramt. Daca inghit, am senzatia ca ma inec, sau ca vin spasme de voma. Uneori dorm nemancata, pentru ca nu pot sa mananc. Nu mi se intampla des, dar sa fie de la fiere? sau stres...sau alte chestii? Voi ati avut asa ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| nicky a răspuns:

Nu are legatura cu fierea, cred ca e din cauza stresului, poate ar fi bine sa mergi si la un endocrinolog pentru. ca senzatia de greutate la inghitire o da glanda tiroida. Sau alte chestii... poate esti indragostita.

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu e de la fiere. Cel mai probabil este pe fond psihic, de la stress. Nu cumva ai tendinta de a incerca sa slabesti sau sa-ti mentii greutatea sub control strict? Pare legat de o chestie de genul asta. Poate niste MagneB6 te-ar ajuta daca esti in situatia asta.

| bunica a răspuns:

Dragu-to, sa stii ca fierea da reactii neasteptate.eu am avut un colecist foarte lenes si cam aceleasi sintome veam, dar i-am venit de hac si i-am spus:donsoara afata cu tine si am facut operatie de colecist si ma simt bine. i-ti doresc sanatate si daca buba este de la {fiere} dai cu sutu.