| Raul_Ionut_2001 a întrebat:

Hei TPU eu am oxiuri am inceput sa scp de ei dar ouale sunt tot acolo cum scap?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Exista remedii pentru oxiuri, atat din farmacie, cat si din cele naturiste (de exemplu, usturoi).
Asa cum s-a mentionat deja, igiena corporala si a lenjeriei trebuie sa fie stricta si de lunga durata, ca sa poti scapa de ei. Nu e suficient sa elimini viermii, ci si ouale acestora, care fac ca problema sa apara peste 1-2 saptamani din momentul in care ti se pare ca ai scapat de ei. Tratamentul trebuie continuat si dupa momentul in care oxiurile si ouale lor sunt eliminate din organism.

| CuriousStuff a răspuns:

Igiena extrem de stricta, speli hainele si lenjeria la temperaturi mari si continui tratamentul pana cand scapi complet de ei. Continui tratamentul si igiena stricta si dupa ce nu mai ai oxiuri ca cei care urmeaza sa iasa din oua sa nu apuce sa depuna la randul lor mai multe oua. In general se trateaza foarte usor si scapi usor de ei chiar si fara tratament, doar cu igiena atat personala cat si a lenjeriei.
Multa sanatate.

| Raul_Ionut_2001 explică (pentru CuriousStuff):

Mersi dar nu sti de vreum tratament?

| CuriousStuff a răspuns (pentru Raul_Ionut_2001):

Ai zis ca incepi sa scapi de ei, deci am presupus ca ai deja tratament.
Din pacate nu iti pot da un tratament pentru ca nu pot sa fiu convins ca ce ai tu chiar sunt oxiuri. Trebuie sa mergi le medic, sa-ti faci o coprocultura si dupa, pe baza coproculturii se da un tratament. Nu e recomandat sa iei niciun medicament daca nu esti sigur de diagnostic, si nu stiu cum ti-ai pus tu diagnosticul de oxiuri.
Multa sanatate.