| Maryuk해바라기 a întrebat:

Ce pastile eficiente sunt pentru oxiuri(sa distruga atat oxiurii cat si ouale)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În PRIMUL rând, este NECESAR un control a medicul de familie şi analize de scaun pentru CONFIRMAREA diagnosticului prezumtiv.
Apoi, medicul îţi va prescrie un anumit MEDICAMENT!

În farmacii se găseşte o gamă VARIATĂ de medicamente împotriva oxiurilor - vezi linkul :
http://www.pcfarm.ro/dictionar.php?id=Oxiuri

Vezi alte detalii despre oxiurază la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/Parazitoze/oxiuroza-enterobioza_552

http://www.sfatulmedicului.ro/......xiurii_678

De asemenea, să fi foarte ATENTĂ la igiena corporală şi la modul în care sunt spălate hainele şi lenjeria de pat!

Spălarea acestora trebuie să se facă la temperaturi de 90 grade, sau chiar să se fiarbă timp de 30 minute, apoi, după uscare, să fie călcate cu fierul încins!

Toate cele bune.

| Anca2999 a răspuns:

Stiam pe cineva care a luat de la plafar niste medicamente.(daca le pot spune asa), erau lichide( albe ) sea beau cam 2 recipiente de alea pe zi ( una ziua si una seara) recipientul este micut, echivalent cu o lingurita de sirop, intreaba la plafar despre medicament lichid in potriva oxiurilor si o sa iti recomande ce este bun. Persoana care avea intr-o saptamana a scapat, cam asa laughing Stiu ca se simtea super bine dupa ca deja o calcau pe nervi oxiuri