| anonim_4396 a întrebat:

Eu am un bichon maltese in varsta de 2 luni jumate si are 2 vaccinuri si 2 deparazitari pana acum.
Azi din joaca m-a mușcat de mana.
Un mic punct pe mana mi-a curs sânge.
Dar putin.
Este un punct minuscul.
M-am dat cu spirt si cu crema de galbenele.
Credeti ca trebuie sa fac antitetanusul?
Eu nu vreau sa îl fac dar spuneti-mi!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| GabyT10 a răspuns:

Nu se intampla nimic daca te-a intepat putin. Daca ai dezinfectat locul este totul este ok.Se mai intampla sa te intepe (muste usor) din joaca, dar nu se va intampla nimic, stai linistit.Incearca sa te feresti, cand te joci cu el, foloseste o jucarie, nu mana ta.Acum cat este mic (2-8 luni pana schimba dentitia) are tendinta de a-si infige dinti in orice din joaca, trebuie sa fi atent cum te joci cu el.Cand face ceva ce nu-ti doresti, spune-i ca nu este voie, educa-l de mic.

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Daca rana nu este profunda si, mai ales, daca nu te vei murdari cu pamant atunci, nu este nevoie sa te vaccinezi antitetanos!--- mai ales daca n-au trecut mai mult de 10 ani de la ultimul vaccin antitetanic pe care l-ai facut. De regula vaccinul protejeaza 10 ani dar unele persoane( printre care ma numar!) pot fi protejate de infectia tetanica intreaga viata.

| Donsavas a răspuns:

Dacă era infectat cu bacteria tetani, era paralizat si retardat câinele. Nu este nevoie sa ti faci antitetanusul pentru atata lucru.