Întrebare recomandată | nightrosesred a întrebat:

Hei TPU., hamsterul meu si-a infipt dintii in degetul meu si fiind ca e primul hamster, nu stiu daca muscatura lui transmite boli.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| nistor12 a răspuns:

Daca nu a fost la inceput vaccinat sau dezinfectat poate avea o boala micuta dar fatala asa ca ..Eu recomand un specialist...Si sper ca ti-am fost de folos.Dar cu asta nu e de glumit... Funda.:XXXx

15 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Nu, doar o să doară dă-ți cu tinctură de propolis pe rană, va trece!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Te duci la medic, ţi se poate infecta, trebuie dezinfectat locul.
Te pup!

| cuticaadrian2 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu te speria, iti spun din propri experienta fiindca sunt vechi crescator de apa(i-am inmltit de 3 ori) iar unu dintre ei mi-a sfasiat mana de eram plin de sage, este ca o rana normala, eventual sa te bandajezi.
Daca ai nevoie de intrebari referitoare la ingrijire id meu:adita_boy15@yahoo.com

| SheWasHere a răspuns (pentru cuticaadrian2):

Ti-a "sfasiat mana" o biata creatura fragila, hamsterul?
LOL

| cuticaadrian2 a răspuns (pentru SheWasHere):

Da,LOL,cand si-a infipt dinti nu mi-a mai dat drumu
Dar cum e romanu se crede cu ceva ce nu stie, macar ai fost muscat de hamster?

| SheWasHere a răspuns (pentru cuticaadrian2):

Da, m-a "muscat" si pe mine un hamster. Si nu o data sau de doua ori, ci de nenumarate ori. Insa muscat este un termen prea dur...
Aceste lucruri de intampla din cand in cand, indiferent de relatia ta cu animalutul respectiv. Insa cel mult te poate musca pana la sange - si asta doar in cazuri extreme (l-ai torturat probabil?). Dar sa te sfasie, asa ceva nu am patit si nici nu am mai auzit pana acum... Maxilarul micutului este atat de fragil incat abia ii incape varful unui deget in botic.
Dar sa te sfasie... Doamne, cum mai fabuleaza unii!

| cuticaadrian2 a răspuns (pentru SheWasHere):

Ce nu intelegi pur si simplu aveam 3 degete cu muscaturi cu sange, cand am vrut sa scot mana nu mi-a mai dat drumu, asta a fost singurul hamster car m-a muscat din 12 hamsteri, 2 dintre ei chiar vruiam sa ma muste sa fie mai rai, ca erau prea cuminti!

| CiureaPaula a răspuns (pentru SheWasHere):

Aceasta creatura mica să știi că are puterea în mandibula sa spargă o aluna de pădure, da este foarte dureroasa mușcătura și gândește că are 4 dinți foarte puternici, îți recomand o mușcătura și după îți poți da cu părerea, după îmi spui daca e dureroasa sau ba

| karsivan a răspuns:

Da,pot trasmite boli, te speli cu apa si sapun, si rogi parintii sa mergeti la dr. de familie.

| lizy12iul a răspuns:

Buna,nu te speria, poate micutul nu transmite nicio boala dar ca sa fii mai sigura du-te la medicul familiei si vezi ce o sa iti zica, curata rana cu apa si poti sa pui si dezinfectant, dar cel mai recomandabil e sa faci o vizita medicului fiindca niciodata nu poti fii destul de sigura.mult noroc

| SSWK a răspuns:

Daca muscatura nu este adanca si nu ti-a dat sangele, cureti si dezinfectezi bine si cam asta ar trebui sa fie.
Spune-le si arata-le parintilor muscatura, vor decide ei mai departe cum trebuie procedat.

| SheWasHere a răspuns:

Buna!
Ca orice animalut, acesta are cu siguranta proprii sai microbi.
Important este sa dezinfectezi bine locul, mai ales daca sangerezi. Foloseste apa calduta si sapun, apoi aplica spirt (da, o sa te doara, dar macar nu vei avea probleme mai tarziu) si daca ai la indemna asa ceva, aplica si putina betadina pe rana. Aceste lucruri trebuiesc facute curand dupa accident, pentru a micsora riscul unei infectii.

In privinta hamsterului, probabil nu il ai de mult. Acestia, la fel ca si iepurasii sau porcusorii de guineea, sunt foarte sensibili si se sperie repede. Nu-ti face griji, se va obisnui cu tine. Important este sa nu-ti pierzi rabdarea si sa ai grija asa cum se cuvine de el. Nu il forta sa faca ceva ce-i displace/de care ii este teama si nu te va mai musca.

| Nan11 a răspuns:

Mai ai 25 de secunde si mori

| eleaveyou a răspuns:

Nu, dar te vindeca de prostie. La ce ti-a trebuit hamster? toti cunoscutii mei cu hamster sunt plini de cicatrice permanente si sechele. Am o prietena care nu mai poate deschide mana complet de cativa ani.