| gomen a întrebat:

Ieri a inceput cu o usoara durere in gat iar astazi ma zgarie de mor. Nu pot nici lichide sa beau. Nu pot nici sa vorbesc. I-am zis mamei ca s-ar putea sa am amigdalita si ca ar trebui sa mergem la un control sau ceva.Dar ea nu vrea sa merg asa des la doctori. O inteleg, dar nu pot sa nu merg sad si degeaba ii spun ca trebuie sa merg.:/ Credeti ca as putea rezolva asta de acasa? Cu gargara merge? Sau? sad Nu stiu ce sa fac.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| FlorinMike a răspuns:

Încearcă da faci gargara cu apa cu sare sau " suge " un strepsils, sau iarăși albastru de metilen e bun la durere de gat

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cu petrol lampant si sare. Daca n-ai petrol lampant poti face cu apa cu sare. 2-3 zile cate 2-3 ori pe zi.

| Violleta2022 a răspuns:

Miere de albine cu zeama de lamaie amestecata, cate 1 lingurita la fiecare ora si in 24 -maxim 48 de ore trece.
Mierea de albine este antibotic natural
Zeama de lamaie este acid citric care iti usureaza durerea din gat, iar in plus, contine multa vitamina C, care-ti ridica sistemul imunitar sa lupte cu infectia din gat.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nope, poate fi angina. Am avut eu, am bagat antibiotice si inca mai bag (cam o saptamana). Se poate duce in jos pe trahee sau poate urca la sinusuri. Acum tu stii care e toleranta ta la durere si daca chiar e naspa sau esti tu gogosar. La mine, de exemplu, am avut 39.2 febra si gitul atit de inflamat ca nu puteam sa beau doua guri de ceai consecutiv, iar cand inghiteam trebuia sa ma tin de ceva, altfel picam pe jos de durere. In cazul tau, baga usturoi cit mai bio si iute, sub nici o forma de-ala chinezesc de supermarket. E un antibiotic si antiinflamator natural incredibil. La fiecare masa maninca cel putin doi catei. Pe linga asta, poti aplica ceva cald pe zona respectiva, extern (gen iei o sticla de jumate', o umpli cu apa fierbinte, o bagi intr-un prosop ca sa nu te opareasca, apoi o tii acolo), iar intern ar mai fi doua chestii extraordinare: petrolul medicinal si tinctura de propolis.

P.S. Da-i maica-tii sa citeasca raspunsul asta si sa nu fie idioata ca la Vaslui aici. Nu te duci la doctor mai devreme, plingi mai tirziu. La mine de exemplu, am dat 140 RON consultatia si vreo 95 pe medicatie, insa alea vreo patru zile in care am fost praf si nu am putut sa muncesc m-au costat efectiv de vreo 5 ori pe atit...

| Donsavas a răspuns:

Fa-ti o galgara! La inceput te va jena, apoi iti va fi mai bine. Poti bea suc de la o lamaie intreaga, iti va mari imunitatea si te vei vindeca mai repede. Atentie! O lamaie intreaga, nu doar o feliuta. Stiu ca e insuportabila pentru unii dar durerea e mai grea asa ca fa acest efort pentru sanatatea ta!
Poti inghiti si o lingura de miere dupa, o sa-ti placa si nu te deranja.

| casher a răspuns:

Eu zic in primul rand sa incerci 1 saptamana cateva dintre raspunsurile mai nedureroase ale comunitatii TPU, si dupa daca nu merg, la spital.

| DinPlante a răspuns:

Gargara cu ceai de salvie + tinctura de propolis cate 20 pic de 2 ori pe zi + cate 2 pic de ori pe zi de biomicin.
https://www.putereaplantelor.ro/......10-ml.html
Am testat aceasta combinatie si da rezultate