| Iyulia3712 a întrebat:

Hei TPU, in ultimele saptamani am observat ca am o problema cu matreata. Mai exact, parul in sine nu e gras, nici la radacina nici la varfuri si are un aspect curat in jur de 4 zile deci nu cred ca e de la parul gras. In schimb, chiar dupa baie se vad destul de bine mai multe cojite, care e clar ca sunt de la scalpul uscat si nu stiu ce sa fac ca sa scap de ele. Am citit ceva despre niste uleiuri, dar nu am inteles exact daca trebuie folosite si pe parul gras si pe cel uscat. In fine, ideea e ca problema vine clar de la celulele moarte ale pielii, care nu dispar cum trebuie dupa baie. As vrea sa-mi recomandati niste remedii naturiste, ceva eficient de preparat in casa de preferat. Orice sfaturi sunt binevenite, poate voi v-ati mai confruntat cu asa e. Nu stiu, la mine e o problema recenta, pentru ca am avut o perioada in care chiar nu aveam deloc si parul se mentinea curat si fara matreata aproape o saptamana, iar apoi dintr-o data mi se intampla asta... In orice caz, astept raspunsuri si DAU FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| MJo a răspuns:

Sunt foarte multe motive pentru care poate aparea matreata. Cel mai bun sfat este sa descoperi care este cauza pentru care ti-a aparut matreata. Iti va fi mult mai usor sa gasesti tratamentul potrivit.