| sieberz a întrebat:

Hei TPU
La dieta Dukan, nu este voie sa consumam ulei, dar, daca din greseala am consumat fara sa vrem, se intampla ceva? Mai exact ulei vegetal scria pe eticheta. Mai functioneaza in continuare dieta? Cand spun fara sa vrem, ma refer la faptul ca am mancat o conserva de peste, in sos, de rosii, si logic ar fi sa nu contina ulei. Cu acest gand, ca nu poate contine ulei, am mancat fara sa ma uit pe eticheta. Prea tarziu insa...
Intrebarea mea, afecteaza cu ceva? Dieta va functiona in continuare la fel? Am gresit mult?
Astept raspunsuri happy
Multumesc anticipat :* :*
Funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Dieta Dukan are ca principiu restrictia de glucide si reintroducerea lor progresiva, deci nu e nicio problema, insa ai grija la produsele/mancarurile care contin ulei pentru ca vin cu multe calorii la pachet. http://www.i-medic.ro/articole/dieta-dukan

| Zazu a răspuns (pentru doctoressa):

Ori una, ori alta, restrictie de glucide dar e favorabila? si pana la reintroducerea progresiva?

| JohnnyBi a răspuns:

Dieta dukan e o porcarie magistrala. in afara de efectele secundare pe termen scurt ca te lasi si pui inapoi tot ce ai scazut, pe termen lung face praf ficatul, fierea si altele. probleme medicale ce difera de la ulcer la ciroza si altele, totul multumita dietei constrictive dpdv al nutrientilor.

in afara de asta, la post cand toti mananca fara produse animale, daca se intampla sa fii in eroare de X ingredient si o dai in carne/lactate/ou crezi ca pica cerul pe tine pentru o zi stricata de post din greseala? se intampla, aia e.

normal ca aceste conserve sa aiba si un agent consevant, fie el sare, E-uri cu acest efect sau ulei, sau alte tampenii, doar nu ii zice conserva de cat de proaspata si naturala este carnea dinauntrul ei.

dieta aia e o porcarie, ca ai bagat 5 g de ulei desi nu trebuia, aia e. e ca si cum ar trebui sa mananc 100g carne pe zi si eu mananc 105. un adevarat calvar pentru... pentru nimic, diferenta e prea mica sa o simta corpul.

| Zazu a răspuns:

Dietele nu fac decat sa iti scada stima de sine, pentru ca de la asta incepe totul.Mananca sanatos, diversificat si de cel putin 5 ori pe zi.Cand tu te vei place pe tine si ceilalti te vor place, si nu invers. Dieta Dukan este o dieta agresiva, vei fi lipsita de nutrienti si vei avea probleme de sanatate mai tarziu.

| DelphhiN a răspuns:

Buna...nu nu ai gresit, stai linistita, acel ulei nu se resimte in organism in asa fel incat sa puna in balans viitoarele rezultate ale dietei.O poti tine n continuare.
Iti spun din propria esperiente, ai grija ca o sa ti cada foarte tare parul, iar eu din cauza imunitatii am facut zona zoster, e foarte dureroasa si neplacuta, si raman semne si adanci, eu acum pot sa apas cat de tare pot peste acele semne si nu mai simt nimic, asa ca te sfatuiesc s nu o tii prea drastic, si sa ti cumperi ceva vitamine. eu folosesc Multivitamine si Minerale si nu sunt foate scumpe aprox. 13-15 lei
Funda?

| pietrean a răspuns:

Inainte de a incepe aceasta dieta,te-ai informat bine? Nu ai citit cat de daunatoare,pentru organism,este dieta Dukan? Nu mai vorbesc de costuri!
Daca ai vrut sa te apuci de o cura de slabire, nu crezi ca era mai bine sa reduci portiile de mancare, sa te vitaminizezi cu ajutorul fructelor si legumelor, sa te hidratezi mai bine, sa faci sport cat mai mult.Asa,daca tii o dieta "dupa ureche", daca o sa stai stresata tot timpul, daca o sa poftesti ceva si apoi te intrebi "oare aveam voie", nu o sa faci nimic.Tot ce dai jos,o sa pui dublu,iar sanatatea o sa aiba mult de suferit!
Dar,ce sa-i faci, dupa ce bagi in gura tot ce se poate, apoi vrei sa slabesti tinand diferite diete, metabolismul organismului, este dat peste cap si nu mai stie cum sa functioneze in parametri normali!