| RoseAndBiia a întrebat:

Hei TPU.Ma puteti ajuta cu programu alimentar? ( am inceput insanity workout de ieri si mai fac ceva tot cardio de 9 minute ) daca mananc asa in timpul scolii

Dimineata 6.30 : 2 felii de paine cu branza topita, pateu ceva in genu`

La 14:15 : O supa ( de cartofii, legume, pui etc ) un ou fiert ( si o chiftea mica sau ceva de genu )

si la 17:00 ( asta o sa se intample mai rar sa mananc o portocala sau mar )

si la 18:00 sa mananc cina : o salata cu piure sau mancare de mazare, cartofi natur etc.

Este masa buna? Sau ma cam infometez? desii doar dimineata simt ca chiar explodez de foame ( vreau sa tin dieta asta si sportul de l-am spus mai sus pana la sfarsitul lui aprilie ) credeti ca as putea slabi vreo 8 kg? Si cum pot scapa de grasimea de pe burta ( orice fara abdomene )

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| JohnnyBi a răspuns:

Intre 6 si 14 ai 8 ore in care nu mananci nimic. supa are o valoare nutritiva de te poti c**a in ea. la 17 daca mananci si seara numai carbohidrati. in concluzie ai 1 masa pe zi buna. micul dejun. tu vrei sa slabesti si bagi carbohidrati de 3 ori pe zi, proteine ioc, grasimi prea putine.
1. micul dejun e bun
2. intre el si masa de pranz baga o gustare (lactate, fructe, nuci, alege 2 din astea 3).
3. la pranz mananca proteine (carne, lactate, oua). supa este buna, dar nu numai supa si un ou. prea putin.
4. asigura 2 fructe aici. sau 1 fruct si 1 pumn de nuci (au proteine multe si grasimi sanatoare)
5. seara mananca proteine cu absorbtie lenta, nu carbohidrati. lasa cartofii si pocariile, baga ceva carne de pui sau peste si un pahar de lapte si atat (sau branza, iaurt, ma rog, pe langa carne).

insanity arde multe calorii, vei slabi daca te tii de el, atat timp cat scazi cantitatea de carbohidrati pe care o mananci pe zi. tu ai multi carbo si deficitar in celelalte tipuri de alimente.

de slabit vei slabi atat timp cat tii raportul de proteine mai mare decat cel de grasimi + carbohidrati la un loc (adica 50% proteine, 40% carbo, 10% grasimi). daca scazi proteinele si adaugi carbo nu vei slabi. grasimile le poti lua din peste sau nuci, alune, arahide, caju (sunt sanatoase).
grasimea de pe burta scade cu evolutia ta in insanity. lasa abdomenele ca alea nu ard grasimea, alea sculpteaza corpul

| RoseAndBiia explică (pentru JohnnyBi):

Daca dupa vreo 10 minute dupa ce termin insanity pot manca o portocala?
ca intelesesem dupa sport sa mananci ceva dar sa ai grija ce

| JohnnyBi a răspuns (pentru RoseAndBiia):

Eh rahat ai grija ce. iti e foame mananci punct. toate ca toate, sport sau ne, daca al tau corp vrea ceva, ii dai.

3 răspunsuri:
| crytical a răspuns:

Salut, cum e, te-ai mai tinut de program, ce rezultate ai avut?