| al3ks a întrebat:

Ma puteti ajuta si pe mine cu un program+dieta pentru SIX PACK ( patratele)? Cel mai calitativ raspuns primeste funda. :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Geanina2000 a răspuns:

Nu este obligatoriu sa ti o dieta stricta, pentru a avea abdomen. Poti avea 6 pack chiar daca mananci mancare normala, cam orice iti place. Dar, trebuie sa renunti la unele lucruri. Incearca sa nu mai bei sucuri. Daca nu te poti abtine, bea atunci sucuri naturale. Nu manca prajituri, gogosi, dulciuri, doar in weekend, sau odata pe saptamana. Bea peste 2 litri de apa pe zi. Incearca sa renunti la mancarea gen cartofi prajiti, sau multa mancare ce contine ulei. Mananca paine neagra sau paine integrala. Renunta la painea alba. FARA CIOCOLATA. Ciocolata ingrasa enorm de tare. Mananca mai mult orez, mai multe legume si fructe. Nu manca niciodata pana nu mai poti. Mananca cat sa nu iti mai fie foame. Mananca 3 mese pe zi si 2 gustari intre mese. Incearca sa iti faci program la mese, sa ai un mic dejun la aceeasi ora, sa ai o ora fixa la pranz, si o ora fixa la cina. Intre mic dejun si pranz, pranz si cina sa ai cate o gustare. Nu manca cu cel putin 2 ore inainte sa dormi. Dupa ce ai terminat de mancat, nu te aseza in pat, sau nu sta pe scaun la calculator. Plimbate. Stomacul trebuie sa stea intins, nu adunat dupa ce ai mancat.
Fa cardio. Pentru a avea abdomen, trebuie sa faci cardio. Cardio poti face ori prin alergare, alergare pe banda, bicicleta, inot, alpinism. Fa cardio de 4-5/ saptamana. Fa minim 30 minute. Cam 45-60 minute ar fi ajuns. Reprizele de cardio fale dimineata pe stomacul gol. Deoarece atunci arzi cel mai bine grasimea. Daca faci cardio seara, nu arzi grasimea, ci arzi carbohidrantii adunati dealungul zilei. Dimineata nu ai carbohidrati deorece au trecute multe ore de la cina pana dimineata, si s-au ars toti carbohidratii.
Acuma este momentul sa iti spun ce tipuri de exercitii este bine pentru abdomen:
Trebuie sa faci doar 3 aparate, a cate 3 serii/aparat, 15 repetari/serie.
Mai intai fa abdomene, 15 repetari de 3 ori, cu genunchii stransi si ridicati, fa abdomenele in asa fel incat sa se lipeasca de genunchi la momentul ridicarii.
Al doilea aparat il vei face tot intins, dar vei ridica picioarele sus, pana la 60 grade si le vei lasa inapoi jos. Fa miscarea lenta sa lucreze abdomenul, sa faci masa musculara la el.(tot la fel, 15 repetari de 3 ori.)
Al treilea aparat il vei face cu picioarele puse pe un scaun, iar restul corpului jos. Te vei ridica cu corpul, la fel 15 repetari de 3 ori. Dupa prima luna, vei avea rezultate. Iti garantez. Doar sa respectii termenii si conditile puse cand mananci.

Funda?

| TheRocker a răspuns (pentru Geanina2000):

Bv! Chiar ai exp. Mersi, sincer aveam și eu nevoie de așa ceva. Mi-ai fost de folos happy

2 răspunsuri:
| TheRocker a răspuns:

Salut!
În primul rînd, îți trebuie multă ambiție.
Eu nu sunt specialist în așa ceva, dar îți sugerez să nu mănînci zahăr sau sare excesiv, asta în primul rînd. Mănîncă cel puțin un fruct pe zi și legume. Dar încearcă să nu mănînci după 7 sau 8 seara.
Cît despre exerciții fizice, îți propun abdomene. 100 dimineața, 100 seara la început. După 3-4 zile, fă cu 10 mai mult decît ai făcut în ziua precedentă. (ex. După ce au trecut zilele în care ai făcut serii de 100, următoarea zi vei face 2 serii de 110, peste două zile 120, etc. ) Eu zic să faci și flotări 100 pe zi. (50-50).
Ai putea să te duci și la sală, dar mie mi s-a spus cînd am vrut să merg că nu voi mai creste în înălțime. Eventual, dacă ești grăsuț ( sper că nu te-am supărat cu asta happy ) te poți apuca de un sport.
Sper că te-am ajutat!

SUCCES! happy