| Cassidii a întrebat:

Maine plec la mare dar problema este ca sunt cam racita. Ma ustura in gat si imi curge nasul. Cred ca este de la apa rece si m-a tras curentul. Ce medicamente stiti care au efectul in cazul asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| danielaxyz a răspuns:

Tinctura de propolis si ospen pentru gat
theraflu sinus pliculete pentru raceala, nu-ti mai curge nasul de la asta

| Empathizer a răspuns:

BioFlu e un medicament simptomatic, care se poate lua de la farmacie fara reteta medicala. Te ajuta cu nasul, cu tusea si cu durerea, si nici nu costa mult. Local, poti folosi niste pastilute homeopate pentru supt - Homeogene sau Homeovox, din 2 in 2 ore, ca sa nu te mai doara gatul.

Dar mergi la medic sa-ti completeze tratamentul, poate fi necesar si un antibiotic, pe care nu e bine sa-l iei de capul tau. Nu lua OSPEN fara indicatia medicului. E un antibiotic (penicilina V). Lasa medicul sa hotarasca daca e cazul sau nu sa iei vreun antibiotic, care anume, in ce doza si la ce interval de timp.