| andreea000111 a întrebat:

Hei TPU, nu stiu ce sa fac, dar imi amorteste foarte des degetul mic de la mana stanga. Ce as putea face ca sa imi treaca, si de ce mi se intampla asta? Funditaa :3

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
poate ai o pozitie care te dezavantajeaza, poate ai o circulatie proasta, poate ai lipsa de calciu..motive pot fi n..incearca sa iei calciu+magneziu, apoi dupa sarbatori daca persista, un mic control de rutina
Craciun fericithappy

3 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

In cel mai bun caz poate fi vorba de postura ta. Daca este vorba de mana cu care stai pe mouse sau la tastatura si apare numai cand stai la calculator este posibil sa fie din cauza asta.
Insa poate fi o problema destul de serioasa, ar trebui sa consulti un medic.
Fie este vorba de o circulatie extrem de proasta si pot aparea complicatii. O circulatie proasta iti poate face mainile si picioarele reci si poate fi trata cu niste suplimente alimentare, insa in momentul in care iti amortesc, situatia este destul de grava.
Poate fi vorba de o afectiune a nervilor care trebuie tratata.
Poate fi vorba si de o infectie cu o bacterie care cauzeaza parti de aer in sange. Printre altele.
Daca observi ca nu apare numai cand stai intr-o anumita pozitie, ci in diverse pozitii, atunci mergi la doctor neaparat.

| giony54 a răspuns:

E bine sa mergi la medic, daca nu te-ai lovit, ca este o problema de circulatia sangelui in acea mana si sa vada cauza.

| cInevaSIP a răspuns:

Iti este circulatia sanguina mai slaba..incearca sa nu porti bratari, ceas si tot felul de prostii pe mana si poti intreba la o farmacie de ceva medicamente..pt ca sunt asa ceva