| anonim_4396 a întrebat:

Nu stiu de ce ma obosesc atat de repede si nu am energie... Recunosc ca nu prea fac miscare si ma culc noaptea tarziu.Care ar fii problema?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Corpul sa dezobisnuit de miscare si acum la orice efort, oboseste.Mai obosesti si psihic ceea ce iti da o stare naspa din cauza noptilor nedormite. Obosesti psihic adica si se resimte in tot corpul.Fa-ti un program lasa pc-ul pentru mai tarziu ca nu fuge nicaieri. Daca nu ai activitati de facut, plimba-te, fa vizite, tine contactul cu realul, obosestete un pic ca sa poti dormi la ora 23.maine tot as asa si in restul zilelor. facand un program de miscare te vei simti mai bine, somnul va veni la ora fixata, muschii au activitate.Chiar daca la inceput iti va fi greu, ia cate putin.Adica azi faci un pic de activitate, maine mai mult si tot asa.

| Andrei123654789 a răspuns:

Se numeste sedentarism si combinat cu lipsa de somn,iti da o stare de lenevie si o rigiditate completa.
Daca stai si nu faci miscare,corpul va depozita ceea ce tu consumi sub forma de grasime,iar muschii tai vor incepe sa se "inmoaie".Iar faptul ca te culci tarziu, iti seci organismul d energie, iar cand te trezesti esti mai obosit decat cand te-ai culcat, fiindca intri in surmenaj.
Alte cauze nu prea sunt, sorry.