| anonim_4396 a întrebat:

Hei TPU
Pentru a slăbi trebuie neaparat sa teanspiri? Si 2 dacă nu mănânc nimic până la 5 seara pentru ca nu am timp pot patii ceva cu timpul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
Bula
| Bula a răspuns:

Corpul transpira tot timpul, cat traieste.
Transpiri puternic daca faci efort fizic puternic sau la caldura mare.
Stomacul trebuie sa aiba tot timpul ceva in continut, macar apa sau alte lichide, altfel acidul gastric il poate perfora (ulcer).
Cel mai bine e sa mananci cate putin de 3-5 ori in cursul zilei, iar pentru slabire eventual sa inlocuiesti acele mese cu 1-2 cani de apa, ceai sau supa/ciorba.

| Rpgdei a răspuns:

Si ulcerul ala se poate produce repede?crying si ce efecte are? Am sa mănânc de acum înainte mereu

| Bula a răspuns:

Da, eu am avut in tinerete (chiar dupa majorat) ulcer, a ajuns aproape sa se perforeze.
Am scapat greu, a trebuit sa-mi schimb total obisnuintele (proaste) de alimentatie.

4 răspunsuri:
| Mayar a răspuns:

Trebuie sa mananci la ore fixe. De ex, mananci intre 9-10, 14-15 si 18-19. Mereu, zilnic, sa mananci intre aceste intervale, de exemplu. Iar miscare sa faci pana cand simti ca esti obosit. Nu trebuie neaparat sa transpiri de storic hainele de pe tine, dar nici sa nu fi uscat, sa te simti ca totusi ai transpirat putin. Miscare trebuie zilnic, de orice fel : alergare, gimnastica, bicicleta, etc.

| Ineys a răspuns:

Sigur ai timp pentru un mar, un covrig, orice, dar probabil ca uiti. Noteaza pe telefon sa-ti amintesti. Nu trebuie sa mananci sa te spargi, o gustare e suficient, de cateva ori. Daca nu mananci nimic toata ziua si seara te indopi, nu o sa slabesti niciodata.

| peperonies a răspuns:

Nu si nu.

| cevdet a răspuns:

Nimic pana la 5 seara, ce inseamna? Nici micul dejun? Daca ai un program incarcat, atunci micul dejun trebuie sa fie aproape dejun. Altfel organismul tau nu rezista.