| fetita97 a întrebat:

cat as putea slabi daca timp de o saptamana mananc doar greifruit? vreau sa slabesc neaparat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Teo a răspuns:

Nu stiu daca este bine cu greifruit.
incearca sa faci sport si sa mananci putin si des asa alimentezi corpul cu toate ce ii trebuie si slabesti.
dar rezultatele nu o sa se vada dupa o zi doua trebuie sa astepti macar o saptamana.
eu asa am reusit sa slabesc 6 kg in 10 zilebig grin

8 răspunsuri:
| Deerpinaaaa a răspuns:

Pai... bea un pahar cu apa inaintea fiecarei mese

| Eunyce a răspuns:

Buna.

Sa nu cumva sa te pui sa mananci numai grapefruit timp de o saptamana! O sa iti faci numai rau. Daca vrei sa slabesti neaparat, adopta un meniu diversificat pe baza de legume, fructe, seminte si carne slaba. Tu nu ai nevoie numai de grapefruit, ci si de lipide, glucide si proteine, deoarece fara ele te vei simtii slabita si obosita.

Eu inteleg ca ai o dorinta foarte mare de a slabi, dar nu trebuie sa exagerezi.Sunt sigura ca nu vrei sa te alegi cu sechele.Bea 2 litrii de apa pe zi si nu dupa ureche. Poti bea la trezire un pahar de apa calduta in care storci zeama de lamaie.Inainte cu min. 30 minute inainte de masa poti bea apa, pentru ca daca bei si te apuci sa mananci iti vei ingreuna digestia.La fel este si cu bautul de lichide in timpul mesei.
Daca mananci ceva satios, trebuie sa astepti in general 2-3 ore pana poti bea apa.Trebuie sa lasi stomacul sa secrete sucurile necesare pentru ca procesul sa fie ok.Gandeste-te ce efect vor avea lichide peste ceea ce tu ai ingerat, vei da peste cap tot digestia.Am citit undeva ca daca am putea vedea cum arata stomcaul nostru dupa o masa, la majoritatea ar fi asa sad. La fel de important! Mesteca foarte bine mancarea.Nu te grabi! Daca stii ca ai treaba si esti nelinistita, mai bine lasa mancatul pentru cand esti relaxata.
Stiu ca e greu, foarte greu, dar imposibil nu are cum sa fie.Trebuie sa ai vointa si stii sa te motivezi.happyNu uita de sport. Pilates, fitness sau tae-bo sunt foarte bine venite.Nu numai ca te vor ajuta sa nu ai pielea lasata dupa ce slabesti, iti ofera o infatisare foarte frumoasa, dar te vor face sa te simti foarte bine.

Bafta si nu ezita sa te citesti si sa te informezi de tot ceea ce e nevoie pentru a-ti cunoaste corpul, cate calorii ai nevoie si tot ce tine de alimentatie si a fi fit.

Cu dragkiss

| Eunyce a răspuns:

Buna din nou.

Multumesc de votul nefolositor si chiar de cel stupid la fel.De ce nu ti-ai placut ceea ce ti-am spus? Pt ca e adevarul?happyDraga mea.Infrunta realitatea. E dura si trebuie sa o accepti(asta daca nu cumva vrei sa traiesti ca vai de sanatatea ta). Nu te astepta la formule minune care sa te faca sa arati ca starurile de pe copertiile lucioase ale revistelor.Chiar nu poti gandi cu neuronii cei ii posezi? Grapefruit timp de o saptamana...Hmm,sa ce zic suna super, hai sa te si aplaud, pentru laudabila ta alegere, care vrea sa induca o urma de healthy, sau? Iti spun acum un caz real. O prietena, la fel doreste sa slabeasca.Hotaraste sa se infometeze.Mananca pe zi numai o pungulita de bake-rolls(echivalentul grapefruitului tau). Ajunge sa arate super in toate privintele.Incepe apoi sa manance cat de cat normal, dar tot putin.Stii ce? La fiecare produs de cofetarie mancat, punea minim un kg.Si nu numai ca se vedea la cantar se vedea si realitatea atat de dureroasa. O concluziehappyGo ahead girl, do it.Vei experimenta cu amar niste trairi ce te vor lasa cu sechele mari de tot.

Poti sa mi-o iei si in nume de rau, ca nu ma intereseaza. Dar nu puteam sa tachappyStop dreaming! Face reality!

O seara faina.

| fetita97 explică:

Ciranu stiua: nu ti-am dat stupid... happy p/u ca nu cred ca meriti. oricum ti-ai facut timp sa imi scrii si iti multumeschappy

| Razvan03Andrei a răspuns:

La intrebarea ta, sincer nu stiu!
Dar te sfatuiesc sa te duci la un doctor, mai ales specializat in asta(de preferat unul nutritionist).
Nu ma pricep la asa ceva, dar am citit zeci de mii de articole!
Tot ce pot sa fac, este sa iti dau patru adrese pentru a te orienta:
http://www.studentie.ro/campus/15_SFATURI_PENTRU_SLABIRE/c-661-a-3910
http://www.pretaporter.ro/......t_585.html
http://www.csid.ro/dieta/alimente-care-ard-grasimile-4432898/
http://www.clickpentrufemei.ro/Diet?/top-10-alimente-care-ard-grasimile

| Puckauca a răspuns:

Buna! Nu stiu neaparat daca slabesti de la grapefruit.si eu am mancat si mananc in continuare dar nu slabesti.big grin.este bun la anemie. Sper ca ti-am fost de ajutor!:*

| isabelleisabelle a răspuns:

Slabesti destul de mult, dar te alegi cu niste vergeturi de toata frumusetea. daca tot vrei sa slabesti neaparat, incearca sa nu mananci prajit deloc, mai putine grasimi si paine prajita.mananca mai mult fructe, legume proaspete, lapte...mancaruri usoare. eventual daca ai blender, poti sa iti faci tot felul de smoothie din fructe sau legume (gasesti retete pe net) e mai sanatos asa decat sa mananci doar grepfruit

| saddasdasdad a răspuns:

Alergi 10 km pe fiecare zi si gata