| Marion_Fanbartoli_1984 a întrebat:

Prietenul meu s-a trezit de dimineata cu o durere de spate insa una mai aparte. Il doare undeva pe la mijlocul spatelui si il doare doar cand isi apleaca capul in jos.Stiti cumva de ce? Stiti vreun tratament? happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| JackR a răspuns:

Muschiul trapez a fost suprasolicitat se lega de coloana vertebrala la jumatatea spatelui si de craniu in zona cefei, deci este cea mai probabila zona afectata, conform simptomelor descrise de tine). Cauze posibile sunt multe: o miscare brusca, un efort neobisnuit etc. Ca "tratament": caldura locala, un masaj cu Voltaren si, atentie, sex doar in pozitia "woman on top", de preferat pe ceva tar, gen podea!

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

La tras curentul sau perna e veche are mai mult de 5 ani de folosinta / salteaua la fel afecteaza daca are 10 ani si nu a fost schimbata

| sierra1 a răspuns:

Masaj local (spate). Vertebre cu microdeplasare.

| Calancea_Eugenia_1961 a răspuns:

Este o durere renala care da si un pic de teniune... e bine sa ia ceva naturist de ex. urisept