| anonim_4396 a întrebat:

Spuneti-mi si mie niste dulciuri (nu neaparat dulciuri. chestii gen :covrgi etc) pe care as putea sa le cumpar,care ingrasa, dar in acelasi timp sa fie sanatoase. Sa mananc la scoala laughing. Dau FUNDA! :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Zaygon a răspuns:

Snackurile nu tin de foame si nici nu ingrasa. Dulciurile sunt in functie de fiecare organism. Eu mananc ori ce de la dulciuri la grasimi si nu ma ingras mai mult de 1kg pe an.

| Syndre a răspuns:

Problema cu produsele de genul e că nu te ajută nici să pui pe tine și nici sănătoase nu sunt.
Produsele de patiserie care le găsești la supermaket-uri(cornuri, covrigi etc.) pot sta și luni întregi pe rafturile alea și sunt pline de grăsimi nesănătoase. În general dulciurile de comerț sunt pline de E-uri și chimicale, e okay să mai consumi din când în când dar dacă faci abuz o să-ți dăuneze.
Cel mai bine e să-ți faci tu acasă ceva. Poți să-ți faci chiar și câteva clătite și să îți iei cu tine la școală, un sandwich etc. Depinde cât de bine te pricepi în bucătărie.
Dacă scopul tău e să te îngrași nu te repezi la fast food-uri. Ține cont că e FOARTE important să consumi din toate grupele alimentare: ouă, pește, carne, legume, fructe și făinoase și cereale.
Dacă vrei să pui pe tine consumă mulți carbohidrați(pâine, paste, cereale, orez, cartofi etc.) și încearcă să consumi alimente sănătoase care sunt bogate în calorii: smoothie-uri de fructe, sucuri naturale, unt de arahide, nuci, migdale, nuci caju, fistic, arahide, semințe, ulei de măsline, avocado, fructe dulci(struguri, ananas, banane) etc.
La școală e mai preferabil să-ți iei ceva sănătos: o pungă de alune/nuci, o banană(bananale au mai multe calorii decât te-ai aștepta), un sandwich cu ton sau cu ce-ți place ție și după cum am spus, dacă vrei dulce poți să-ți faci și niște clătie sau ce-ți place ție. Mult succes!

| Theodora292001 a răspuns:

De la Croco sunt gama variata de crackers mix, brezel mix... etc., sticksuri. Sunt niște civrigei f. Buni cu tarate de la alka. Sunt super... bake rolls, bruschetti maretti,...