| ριтιкαα a întrebat:

stiu ca nu e cel mai potrivit loc unde sa intreb asta dar nu am cu cine sa vorbesc. Simt ca nu am prieteni, plang mereu si fara motiv, lipsesc mereu de la scoala pentru ca numai pot sa invat si mi-e frica sa nu ma certe profesorii, nu imi mai intra nimic in cap, adorm numai pe la 2-3... Nu stiu ce se intampla cu mine, am ajuns sa incerc sa ma accidentez ca sa nu ma mai duc la scoala. Mama mea nu isi permite un psiholog si nici nu as vrea sa o incarc cu asta... Ce sa fac? ce se intampla cu mine? Cum pot sa imi revin? Imi puteti da sfaturi despre cum sa invat mai usor? sa prind imediat. sunt clasa a8-a si acum este cel mai important.
Si aveti idee cum as putea sa fac niste bani online sau ceva de genu. am incercat sa imi ajut rude dar degeaba nu mai au nevoie de mine.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Pari sa intrii, daca nu chiar esti, intr-o stare de depresie, din motive pe care nu le specifici aici.

Exista psihologul scolii care nu cere bani pentru asta.

Incearca acolo intai de toate, cu siguranta a avut cazuri ca al tau si stie cum sa te scoata din asta.

| ριтιкαα explică (pentru cristimihailov):

Nu avem psiholog.

| cristimihailov a răspuns (pentru ριтιкαα):

Ok.

Ce nu ne spui? Care este motivul care iti creeaza depresia?

| ριтιкαα explică (pentru cristimihailov):

Nu stiu exact, ma gandesc non-stop ca nu sunt buna de nimic ca nu sunt ca restul ca eu nu am multe si altii au, ma gandesc la parintii mei ca sunt divortati, ca tatal meu nu ma iubeste, ca sunt un nimeni, ca nu ma compar cu sora mea, ca nu pot mai mult. In capul meu e un adevarat razboi, imi e frica sa pierd lumea de langa mine dar ma pierd pe mine.

| cristimihailov a răspuns (pentru ριтιкαα):

Buna,

Hai sa intram un pic in rationamentul tau:

1. Te gandesti continuu ca nu esti buna de nimic - poti sa enumeri top 5 motive pentru care consideri ca nu esti buna de nimic?

2. Lipsa de dragoste - ti s-a dovedit foarte foarte clar acest lucru?

3. Sora ta - cum este ea in comparatie cu tine?

4. Un nene, Tagore (pe numele european, ca el era indian) spunea o chestie, aproximativ urmatoarea:

Nu plange cand soarele a disparut din viata ta, pentru ca lacrimile te vor impiedica sa vezi stelele.

Si soarele si stelele reprezinta izvoare de lumina. Depinde de tine sa te simti mai aproape de un soare sau de o stea. La final sunt aceleasi chestii, doar tu le denumesti altfel.

Acum considera ca soarele, stelele reprezinta succesul, Intotdeauna, cand se inchide o usa, o alta se deschide.

Poti sa raspunzi la intrebarile 1... 3?

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| MeConstantine a răspuns:

Buna,

Nu te automarginaliza ca nu este bine si daca esti in clasa a 8 nu te gandi la bani cat sa te gandesti unde vrei sa dai si sa inveti. Examenul de clasa a 8 este unul standard si gasesti si pe internet destule informatii ca sa-l treci usor.
Nu trece in extrema negatiei si a cuvântului nu ca nu o sa te ajute. Chiar daca te cearta profesorii cat timp este o cearta benefica nu ai de ce sa pierzi. Invata pentru tine si pentru ceea ce vrei sa ajungi. Vrei sa ajungi cineva nu?
Pune piciorul in prag si daca stai pana la trei noaptea lasa Facebook-ul si restul si poate mai citeste ceva, mai fa activitati care sa te implice si sa te faca sa te simti utila.
Cu totii avem un scop, al tau se construieste pe baza a ceea ce faci.
Momentan nu ai nevoie de sfaturi ci trebuie sa gasesti motivatii: De ce vrei sa inveti? Unde vrei sa ajungi? Ce iti doresti de la viata? etc raspunde-ti la aceste intrebari in scris si apoi vezi ce ai de facut ca sa le realizezi.
Frica nu este o solutie, nici macar o optiune.
Fruntea sus si va fi bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.irinab.com/

| ionutalex13 a răspuns:

Ca sa inveti mai usor du te la plafar si cere rozmarin e foarte bun pentru memorie.despre cum ai putea sa faci bani on line nu stiu.fruntea sus

| ZuzuMissy a răspuns:

Lasa`mi facebook tau sau un id de mess ceva unde te pot contacta, te pot ajuta cu cateva sfaturi...am facut 2ani de psihologie

| IreneRuth a răspuns:

Cred ca ar trebui sa citesti mai mult. Eu am citit mult si reusesc sa retin lectiile. As zice sa nu mai inveti (cred ca inveti asa ) `papagaleste`, motamo. Incearca sa asociezi cuvintele intre ele si sa citesti lectia de cateva ori inainte (cel putin 3). De ce sa te certe profesorii, findca nu inveti? Pana la urma e decizia ta daca inveti (si in cazul tau nu e ca nu vrei, e ca nu poti, dar te sfatuiesc sa incerci). Legat de somn, cred ca inainte sa te duci in pat ar trebui sa faci ceva sport.E posibil sa fie si emotiile pentru tezele ce vor veni. Mai iesi la o plimbare (mai socializezi si tu cu cineva) si astfel faci sport.
Sa nu faci bani online! Nu sti cu cine ai de aface, poate sa fie un tip ce zice ca e nu-stiu-cum car de fapt el e altfel? Te sfatuiesc sa nu ai incredere 100% in lumea de pe internet! Sper ca te-am ajutat.