| Pussyyy a întrebat:

Sunt speriata.Imi pocneste maxilarul cind deschid gura si cind maninc Punteti sa-mi spuneti ce pot lua de la farmacie pastile ceva.Pentru ca mi-e frica sa merg la chirurg va rog spuneti-mi si din ce cauza.Multumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| michelia a răspuns:

Ori ai lipsa de calciu, ori mai probabil ai o afectiune pentru care trebuie sa mergi la o clinica de maxilo-faciale ( nu la un dentist oarecare).
Apropo, noaptea scrisnesti in somn?

| Empathizer a răspuns:

E o problema legata de articulatia temporo-mandibulara. E necesar un consult stomatologic, pentru ca s-ar putea sa fie din cauza unei ocluzii dentare defectuoase.

| LiviuTPU99 a răspuns:

Simplu,te duci la medicul de familie si iti va spune sa stai linistita ca iti va trece maine-poimaine, asa mi-a zis si mie.Nu te lua dupa toti, ps medici in Romania ori ca sunt ori ca nu sunt tot aia este deci... Fundoiu?

| iulyan_9096 a răspuns:

Ar trebui sa te duci la un stomatolog destul de repede.

| ChemoshRDB a răspuns:

Nu sunt sigura, dar ar trebui sa te duci la medicul de familie si el iti va da o trimitere catre un alt medic sau iti va spune care este problema. Nu e necesar sa te duci la chirurg

| Cybertrust a răspuns:

Am avut si eu problema asta, dar doar cand deschideam gura. Ar putea fi de la lipsa de calciu, de la vreo lovitura, sau din cauza ca strangi din dinti foarte tare. Ar fi indicat sa mergi la medic, nu cred ca e asa grav incat sa necesite interventie chirurgicala.

| Silvicutza99 a răspuns:

Am si eu aceeasi problema ca tine.Chiar azi am intrebat un medic stomatolog si mi-a zis ca nu se poate face nimic.

| Constantinescu_Alex_1990 a răspuns:

Pocneste maxilarul de ce ce trebuie sa fac