| RaissaM a întrebat:

Hei TPU, timp de 2 saptamani am avut cistita si am avut tratament de Urinal Akut timp de 10 zile (azi ar fi ultima zi de pastile, dar simteam ca nu isi fac efectul deloc). Ma ustura foarte tare cand mergeam la baie si am avut contact sexual 2 zile consecutiv (2, 3 numere). Dupa aceste contacte a inceput sa nu ma mai usture aproape deloc, chiar deloc. Intrebarea mea este: mi-a trecut de la contactul sexual?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| mihaiion2 a răspuns:

Nu ti-a trecut nici de la contactul sexual si nici de la urinal akut. Mai bine te duci si tu si partenerul si faceti fiecare cate o urocultura recoltata intr-un recipient steril de la farmacie. O sa iasa ce microb este si la ce antibiotic este sensibil si faci un tratament corect. Trebuie sa faca si partenerul. De multe ori la baieti infectia urinara nu da semne dar raman microbi in prostata si in timpul contactului se infecteaza si partenera.

| RaissaM explică (pentru mihaiion2):

Chiar daca este contact sexual protejat?

| mihaiion2 a răspuns:

Daca este protejat nu ar trebui sa se transmita; dar raspunsul ramane valabil - de facut urocultura. Urinalul favorizeaza eliminarea bacteriilor dar nu sterilizeaza focarul de infectie astfel incat simptomatologia poate sa apara la 3-5 zile de la oprirea tratamentului.