| RadXx a întrebat:

Hei TPU crying(( va rog puteti sa ma ajutati? am o masea sparta, si de duminica pana acum am inceput sa trec prin niste chinuri groaznice cu ea crying eee acu nu se poate mai rau? mi s-a umflat si gingia si o am inflamata....mai rau? am luat la pastile, 3 folii de algocalmin intr-o zii pentru masea,atunci m-a lasat acum nu,am luat ibuprofen,tador, nurofen, acum iau augumentin si am avut temperatura de 41gr C si fac temperatura des de cand cu maseaua, atunci nu puteam nici sa merg nici sa ma uit, ma dureau ochi capul oasele...se poate mai rau? daa acum numai pot sa mananc aproape deloc! cand inghit propria saliva ma doare la gingia asta umflata mai rau cand mananc sau mestec ma doare si nu pot sa mananc trebui sa ma fortez sa pot.Va rog sa ma credeti nu stiu ce pastila sa mai iau pentru gingia asta umflata crying moor + de asta am incercat sa iau si xilina, mi-a amorito da tot n-am scapat de durere, va rog mult spuneti-mi ce pastila sa iau sa imi treaca infectia la gingie tocmai cand va trece ma pot duce sa o tratez sau scot.Ma scuzati pentru scrisul asa dezordonat si facut praf dar numai pot crying va rog sa raspundeti repede daca stiti crying gingia mea nu vrea sa imi dea pace deloc si m-a umflat si la gusa si la obraz crying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, ai un abces dentar ( puroi la o masea/dinte ) şi NU-l poţi trata "acasă".
Cel mult, poţi să-ţi pui o compresă cu apă rece pe maxilar ( în exterior, pe faţă ) în zona unde este inflamaţia/abcesul.

TREBUIE să mergi URGENT la medicul stomatolog ( sau la serviciul de Gardă Stomatologie ) pentru a vedea care este motivul acelui abces : eventual, o să-ţi facă un drenaj ( ca să aibă pe unde se scurge puroiul ) şi o să-ţi prescrie un antibiotic adecvat!

DEGEABA iei antibiotic dacă nu ţi se face un drenaj sad

Toate cele bune.

7 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Daca ai tinctura de propolis ori Bitter suedez, pe un betisor, cu care se curata urechile, pune tinctura si da-ti atat in locul cariei la masea, cat si pe gingie, o sa vezi ca o sa se domoleasca durerea.
Nu poti lua atatea calmante pentru ca iti imbolnavesti stomacul. Daca ai febra asa de mare si in prezent, este bine sa consulti medicul de familie pentru a-ti prescrie ceva antibiotic care sa reduca infectia din gura.
Dupa ce mananci sa-ti clatesti gura cu urmatorul ceai: coada soricelului, cimbru de gradina si musetel, il faci mai concentart si cu el, doar caldut spre rece, sa-ti clatesti gura dupa fiecare masa.
Un gand bun si multa sanatate.

| RadXx explică (pentru mariana):

Multumesc pentru sfaturi doamna mariana happy, voi incerca sa le aplic!

| mona a răspuns:

Du-te la dentist sa iti prescrie ceva, un antibiotic ca lumea

| RadXx explică (pentru mona):

Am luat antibiotice! crying iar dentistul meu nu raspunde la telefon si nu e nici macar la cabinet -__- :@ iar eu stau sa mor de durere pana cand vine :/ si mi-a recomandat doctora de familie sa iau augumentin, care tot nu prea ma ajuta :@

| Ovi4678 a răspuns:

Du-te la dentist sa ti-o curete si sa ti-o plombeze.

| RadXx explică (pentru Ovi4678):

Mersi de raspuns, apropo ti-am zis si am specificat si in "postaj"nu pot sa ma duc la dentist pana nu se dezumfla gingia, are infectie :/

| Ovi4678 a răspuns (pentru RadXx):

Atunci date cu glicerina boaxate sa gaseste la farmacii si face minuni aplico cu o compresa sterila si nu manca si nu bea nimic dupa ce te-ai dat.o sa iti treca imediat si dupa te duci la dentist sa iti curete si plombeze maseaua si gata.