| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa slăbesc, ceva sfaturi ce ar trebui să mănânc, ce nu ar trebui, la ce ore sa mănânc etc?
Cum aș putea să mă abțin de la dulciuri?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ca sa poti slabi, trebuie sa elimini din hrana ta zilnica, dulciurile si carbohidratii!
Se elimina in totalitate: paine, pasta, cerealele de toate felurile, orezul, foitajul, dulciurile, sucurile si alcoolul.
Ca sa te abtii de la dulciuri trebuie sa eviti sa le mai cumperi si sa le inlocuiesti cu fructe proaspete, de sezon.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să nu te abții.
Să mănânci dulciuri sănătoase.
Fructe dulci, smochine, curmale, struguri, portocale
Să mănânci doar un pic după masă.
Astfel vei fi și fericită deci viața ta va avea criterii de calitate și îți vei face mai puțin rău cu mâna ta.

| Anonim53220 a răspuns:

Foloseste aplicatia MyFitness, acolo iti calculeaza cu deficit caloric, proteine, zaharide, carbohidrati, grasimi tot
Si ca sa vezi caloriile de care ai nevoie faci cu formula asta :
Nr de kg pe stomacul gol × 14-16 (in functie de cat de repede te ingrasi, daca te ingrasi greu pui mai mult 15.5-15.8 depinde) i dupa × 2.2
Ce ai calculat mai sus sunt caloriile necesare pentru mentinere, tu trebuie sa faci deficit caloric, deci scazi intre 300-600 calorii