| BarbiiBhaa a întrebat:

Hei tuturor, am si eu o intrebare, cum sa fac sa am din tii mult mai albi ca de obicei? Adica fara albire, la medicbig grin Si ma spal rar pe dinti, tot uit, sau nu vreau. Ce sa fac sa ii am mai albi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Alecz_Alexandru_1992 a răspuns:

Simplu motiveaza-te daca tot vrei sa ii ai mai albi si spala-te pe dinti. Iti mai dau un pont pun intr-un video. Bicarbonat de sodiu + lamaie. Iti las linkul mai jos.
https://www.youtube.com/watch?v=47-BS85TcF8

5 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

In primul rand e necesar sa incepi sa te speli pe dinti de 3 ori pe zi, sa folosesti ata dentara si apa de gura. Curatandu-i bine si aspectul lor se va imbunatati. Uite si cateva solutii naturiste de albire a dintilor http://www.i-medic.ro/remedii/remedii-naturiste-pentru-albirea-dintilor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Bicarbonatul,zeama de lămâie chiar şi sarea de bucătărie te ajută la albirea dinţilor după fiecare spălare cu pasta de dinţi.În plus se găsesc în magazine foarte multe produse pentru albirea dinţilor, dar fumatul, cafeaua, ceaiul, vinul îngălbenesc dinţii. Dacă nici după asta nu eşti mulţumită poţi merge la medicul stomatolog pentru albirea dinţilor cu o soluţie specială.
Te pup!

| Laura927 a răspuns:

Stii si mie mi se intampla inainte sa uit/lene sa ma spal pe dinti,pana cand stii ce am descoperit? iti zic secretul meu!
De fiecare data cand ma spalam pe dinti nu eram prea fericita de rezultat si din cauza asta nu o vezi ca o prioritate periajul.
Eu am incercat tot felul de paste de dinti,periute electrice/manuale,apa de gura mentolata cu arome fara arome si ata dentara si aia cu diferite arome ultima a fost cu scortisoara stiu e o nebunie dar e marfa.
Trebuie sa iti gasesti combinatia perfecta pentru tine!
Pasta de dinti-incearca mai multe si alege-o pe cea preferata

Periuta-cea pe marimea si gradul de sensibilitate al gingiilor tale.

Ata dentara una mentolata e ft placuta sa stii!

Si apa de gura alege una destul de puternica Listerine,o sa te obisnuiesti intr-un final.

Daca iti gasesti combinatia ta preferata,o sa dea si rezultate,dinti mai curati senzatie placuta,si in timp daca iti place senzatia de "curatenie" bucala,nu o sa iti mai fie lene sa te speli pe dinti!
Bicarbonatul cu lamaie este a doua optiune deoarece este daunator smaltului, dar il poti folosi o data maxim doua ori pe saptamana, intr-un pahar pui jumatate de linurita de bicarbonat, il stingi cu cativa stropi de lamaie, introduci periuta in pahar si incerci sa o aplici ca si o pasta de dinti, nu are gust.de preferat sa folosesti periajul cu bicarbonat dupa cateva zile de spalat pe dinti minim2 ori, ai sa vezi rezultatul.
Ori pune-ti ceasul sa sune de trei ori pe zi sa iti aduci aminte ca trebuie sa iti speli dintii!

Succes!

| Piratul10 a răspuns:

Pai si eu sunt uneori la fel ca tine, eu nu am chef dar daca vrei sa nu ai probleme si sa ai o dantura frumoasa ar trebui sa te motivezi sa o faci, nu trebuie Sa țină mult dar măcar trebuie sa o faci.Acum nu ma refer sa dai de 2 ori intr-o parte si gata.

Cred ca partea cu bicarbonat de sodiu si lămâie cum a spus Alecz funcționează ca o face si un prieten numai ca el o face dupa ce se spală pe dinti...

| sonyaaa a răspuns:

Pune pasta si clateste ti guralaughing)))