| Madalina_Ela_1998 a întrebat:

Heii! Am 64 de kg, 1.71 inaltime si 16 ani. As vrea sa slabesc 14 kg in 1-2 luni, stie careva vreo dieta " minune "? ( Dau funda )

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| bogz a răspuns:

Infometeaza-te si nu manca nimic.

| Black_Tavi_1993 a răspuns (pentru bogz):

Nu merge chiar asa pentru ca nu e binonica sa reziste fara mancare. Pana la urma o sa cedeze si atunci cand o va face nu va mai tine cont de ce sau cat mananca si mai rau o sa se ingrase.

| bogz a răspuns (pentru Black_Tavi_1993):

E si ce daca.O sa devina anorexica, dupa care vacuta.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 61, 9 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 2 kg peste greutatea IDEALĂ, aşa că, poţi să slăbeşti 2-4 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală/aerobic, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Oricum, sub nici o formă, NU trebuie să slăbeşti 14 kg deoarece vei ajunge SUBPONDERALĂ :(
http://www.dietetik.ro/......calculator

Toate cele bune.

| SofiaAndreea a răspuns:

Uite un site cu ex pentru slabit intro saptamana! Funda? :), articolul a fost dat si la tv pe euforia la dr oz show!
http://www.eva.ro/......39101.html

| Claustx a răspuns:

Hey! Trebuie doar sa ai un stil de viata sanatos; mancare echilibrata si cel putin 30 de minute pe zi in care sa faci miscare. Nu e deloc bine sa te infometezi sau sa iei pastile sau ceaiuri medicinale happy fa un sport big grin eu am facut judo 3 luni si in nici 3 saptamani aveam deja patratele laughing

| Henryk17 a răspuns:

Ia "slimvia"(supliment pentru slabit) poţi să slăbesti cat vrei sau mersul pe bicicleta cam 40km.

| Adolescenta a răspuns:

14 kg?
in raport cu inaltimea ta si greutatea maxim 4-5 kg ar trebui sa slabesti.
Nu te infometa. Dieta echilirata 3 mese pe zi nu mai tarziu de ora 7 si excercitii fizice

| Quing a răspuns:

Du-te la sala si alearga, fa exercitii. Nu te infometa, mananca 1200 de calorii zilnic, dar sa fie sanatoase. Nu exista o dieta minune

| Black_Tavi_1993 a răspuns:

Diete minune nu exista. Exista decat sa mananci putin si des, sanatos (fructe, legume) multa multa apa, 2 ore jumate de exercitii cel putin pe zi ( sau poate si mai mult depinde cat rezisti tu ) Apropo incearca sa nu mananci pana te saturi. (Nici nu mai e nevoie sa mentionez ca nu ai voie nici un fel de dulciuri ) Si daca vrei un bonus care sa te ajute mai mult renunta la carne in astea 2 luni ( sau daca chiar tii sa mananci carne sa fie la gratar) si poti sa adaugi si o salata pe langa gratar. Bafta!

| LolitaFlowers a răspuns:

Toate lumea cand vrea sa slabeasca spune,, aveti anumite retete, diete s.a ". Primul lucru care ar trebui sa iti vina in minte cand vrei sa slabesti sunt : EXERCITIILE FIZICE, si mancatul sanatos, putin si des. Asta e tot. Asa slabesti sanatos, fara sa ai anemie sau sa dai in. diabet. Doamne fereste! Macar tine cont de sfatul meu!